SiGledal, SLOGI, 3. 1. 2025

SLOGI in Drama: Za narodov blagor: v Cankarjevem in cankarjanskih časih

Slovenski gledališki inštitut in SNG Drama Ljubljana tudi v novem letu nadaljujeta s skupnimi dogodki v ciklu SLOGI in Drama. Tokratno predavanje bo napovedalo uprizoritev Za narodov blagor Ivana Cankarja v režiji Vita Tauferja. Na predavanju s kustosinjo in teatrologinjo Ano Perne pa se boste podali na zgodovinski prelet gledaliških srečevanj s Cankarjevim Narodovim blagrom.
:
:

Duša Počkaj kot Helena in Stane Sever kot Aleksej pl. Gornik v: Ivan Cankar, Za narodov blagor, r. Mile Korun, Drama SNG v Ljubljani, 1958/59. / Foto: Vlastja Simončič; vir: Ikonoteka SLOGI – Gledališki muzej.

»Zdaj pripravljam našim filistrom še nekoliko mastnejšo jed,« je Ivan Cankar leta 1899 pisal bratu Karlu. »Obrcal sem vse slovensko naprednjaštvo, liberalnost, patriotično navdušenost (fej!) in globoko ljubezen do ‘preprostega’ naroda (barab). Naslov te komedije je ‘Za narodov blagor’.«

Cankar je naslednje leto rokopis istočasno poslal založniku Schwentnerju in Deželnemu gledališču; a medtem ko je igra objavo doživela leta 1901, je na ljubljansko uprizoritev morala počakati šest let. Med drugimi ji je nasprotoval tedanji gledališki intendant Fran Govekar, ki je dajal prednost nezahtevnim, zabavnim igram, s tem pa sprožil tudi znamenito polemiko s Cankarjem.

Krstno uprizoritev je satira Za narodov blagor doživela leta 1905 v Pragi, na ljubljanski repertoar pa je bila uvrščena, ko je leta 1906 vodenje gledališča prevzel Friderik Juvančič. Požela je navdušenje občinstva in kritike, pozneje pa ni minilo desetletje, ne da bi katero od slovenskih poklicnih gledališč uprizorilo to Cankarjevo družbenokritično komedijo. Z njo so se srečala različna režijska imena, nekatera večkrat. Denimo Milan Skrbinšek, ki je v letih 1919–1920 na odru tržaškega gledališča uprizoril skoraj celoten Cankarjev dramski opus, pozneje pa je dramatikova dela postavljal še na odrih drugih gledališč.

V poznejših desetletjih so med drugim nastale različne režijske postavitve Mileta Koruna, začenši z uprizoritvijo v ljubljanski Drami leta 1958. Vladimir Kralj je ocenil, da je bila ta »prijetno presenečenje. Tako v režijskem kot v igralskem pogledu je bila vsa sveža, nova, odkrivala je stvari, ki jih v dosedanjih uprizoritvah tega dela nismo opazili. /…/ Povsem izvirni pa sta bili dve igralski ustvaritvi – Gornik Staneta Severja in Grudnovka Duše Počkajeve

Kako so Heleno Gruden, ki ima med Cankarjevimi ženskimi liki posebno mesto, oblikovale druge nosilke vloge? Kako so se igre o preračunljivem ravnanju narodnih veljakov lotevali prihodnji ustvarjalci in kako je posamezne interpretacije definiral vsakokratni družbenopolitični kontekst?

Vabljeni na zgodovinski prelet gledaliških srečevanj s Cankarjevim Narodovim blagrom, ki ga pripravlja teatrologinja in kustosinja Ana Perne.

Slavna komedija v štirih dejanjih, ki jo poleg Cankarjeve značilne dramske pisave odlikujejo duhoviti dialogi in mojstrska karakterizacija oseb, se na oder ljubljanske Drame vrača po več kot treh desetletjih. Premiera bo v sredo, 15. januarja, ob 20.00 na Velikem odru na Litostrojski 56.

SNG Drama Ljubljana, SLOGI in Drama, Za narodov blagor, Vito Taufer, SLOGI, Ivan Cankar

Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.

Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta


Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg  17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16

Povezani dogodki