Yvette Hardie, 20. 3. 2019

Poslanica Yvette Hardie, predsednice mednarodnega združenja ASSITEJ, ob svetovnem dnevu gledališča za otroke in mlade

Pod okriljem Mednarodnega združenja gledališč za otroke in mlade ASSITEJ obeležujemo 20. marca svetovni dan gledališča za otroke in mlade, ki od leta 2012 poteka pod geslom Danes odpeljite otroka v gledališče.
:
:

Naš svet je poln delitev in razkolov. Vse okrog nas je polno voditeljev in gibanj, ki si prizadevajo, da bi ljudi sprli in razdelili na podlagi rase, jezika, kulture, ekonomskega položaja, spola, spolne usmerjenosti, privrženosti ideji, pripadnosti ali nepripadnosti … Tako rekoč vsak vidik človečnosti je bil izrabljen, zato da je to delitev še okrepil in zgradil še višje zidove dvoma in sovraštva. Posledično se zdi, da smo obrnili hrbet afriški filozofiji ubuntu, ki pravi: »Jaz sem, zato ker si ti« in »oseba je oseba v odnosu z drugimi ljudmi.«

Kako lahko popravimo to veliko krivico, ki jo delamo našim otrokom in ne nazadnje tudi sebi?

Otroci morajo biti deležni trenutkov v skupnosti, kjer jih spomnimo na to, kar nas druži, in kjer lahko spoštujejo številne odtenke naše resničnosti. Potrebujejo prostore, kjer lahko odkrivajo nove načine razmišljanja, ki izzivajo zakoreninjene predstave o različnosti, kjer občutijo sočutje do tistih najbolj drugačnih. Potrebujejo konkretne izkušnje skupnosti in družbe, ki jih bodo opomnile na srečo in lepoto, ki nam ju ponuja svet.

ASSISTEJ verjame, da gledališče odpira številna vrata, ki spodbujajo občutek večje povezanosti z drugimi in – kar je prav tako pomembno – s sabo.

The New Victory Theater v New Yorku je pred kratkim objavil izsledke petletne študije o koristih gledališča za otroke in mlade. Ena od ključnih nepričakovanih ugotovitev je pokazala, da je stik z gledališčem povezan z večjim upanjem v prihodnost. Rezultate so primerjali s kontrolno skupino in pokazalo se je, da otroci in mladi, ki niso bili deležni gledaliških izkušenj in delavnic, niso občutili takšnega zaupanje v svojo prihodnost v povezavi s študijem in zaposlitvenimi priložnostmi.

Zakaj je upanje tako pomembno? Upanje ustvarja pozitivno energijo, ki se pretvori v samozavest, voljo, fleksibilnost in ne nazadnje v konkretno delovanje, ki prinaša razlike v posameznikovo življenje in življenja drugih ljudi. Vsak otrok mora imeti upanje.

Zavežimo se torej, da bomo danes v gledališče odpeljali otroka ali mladostnika, in da bomo zagotovili potrebno podporo, da bo imel vsak otrok dostop do umetnosti in gledališča, ne glede na osebne in socialne okoliščine. Tisti, ki smo z gledališčem povezani poklicno, pa se zavežimo, da bomo poskrbeli za kakovostne izkušnje, ki bodo pozitivno vplivale na to, kako mlade generacije dojemajo svet – danes in jutri.

Yvette Hardie, predsednica Mednarodnega zduženja gledališč za otroke in mlade ASSITEJ

Svetovni dan gledališča za otroke in mlade