STA, 24. 1. 2024

Od Gleja do Cukrarne mednarodni festival performansa Neskončna sedanjost

V Ljubljani bo v naslednjih dnevih potekal nov festival Neskončna sedanjost. Pripravili so ga v Gledališču Glej kot mednarodni festival performansa in drugih izvedbenih praks, ki bo od danes do petka zavzel dve prizorišči, poleg gledališča še Cukrarno. Na sporedu je deset izvedb.
:
:

Foto: Arhiv Gledališče Glej

Kot so sporočili iz Gleja, so festival performansa pripravili za kontinuirano predstavljanje mednarodne in domače produkcije na tem živahnem in izjemno heterogenem področju. Kuratorka je Mara Anjoli Vujić.

Festival je tudi plod projekta Čas za živo umetnost (Time for Live Art), ki se osredotoča na umetniške prakse performansa in sorodnih izvedbenih praks, katerih značilnosti so izmikanje ustaljenim definicijam in formatom, naklonjenost eksperimentu, hibridnost v žanrskem smislu in nenehno ustvarjanje pogojev, znotraj katerih se lahko zgodi nepredvidljivo.

V svoji prvi izvedbi bo predstavil deset izvedb. S svojimi performansi bodo nastopile slovenske ustvarjalke Neja Tomšič, Lučka Centa, Urška Preis in Tery Žeželj, iz tujine pa bodo svoja nova dela predstavili Gaetan Rusquet iz Belgije, Guadalupe Aldrete iz Mehike/Avstrije, VestAndPage iz Nemčije/Italije, Martine Viale iz Kanade/Francije, Tajči Čekada in Ivana Kalc ter Slaven Tolja in Tomislav Brajnović iz Hrvaške.

Izbrana dela zaznamuje zarezovanje v čas - najsi gre za zarezo v lasten spomin, zgodovino, geološki čas ali sodobnost. Obenem gre za dela, ki se zavestno upirajo pospešeni krononormativnosti današnje družbe, t. i. shizofreni časovnosti in hiperproduktivnosti, so zapisali v Gleju.

Poleg performansov so pripravili še predavanje Jennie Klein iz ZDA o trajanju vzdržljivosti na primerih umetniških praks posameznih umetnic in umetnikov ter dve delavnici. Prva bo posvečena obravnavi pogojev dela na področju umetnosti in premisleku o počitku kot orodju upora ter bo namenjena delavkam in delavcem v kulturi in umetnosti. Vodili jo bodo kuratorici Christiana Galanopoulou iz Grčije in Leena Kela s Finske ter kurator Antoine Pickels iz Belgije. 

Druga delavnica, ki jo bo vodil vizualni umetnik in koreograf Gaetan Rusquet, bo odprta javnosti in bo raziskovala večplastna razmerja med delom, užitkom in skrbjo.

Neskončna sedanjost, Gledališče Glej