STA, 12. 10. 2023

Monografija Vilija Ravnjaka vpogled v zgodovino SNG Maribor

Dramaturg in nekdanji dolgoletni umetniški direktor mariborske Drame Vili Ravnjak je v monografiji z naslovom Talijin hram v Mariboru strnil svoje članke, eseje, intervjuje in dnevniške zapise iz obdobja 2006 - 2021. Tako zbrani ponujajo vpogled v zgodovino SNG Maribor, pa tudi v širok razpon avtorjeve teoretične in ustvarjalne misli.
:
:

Foto: Arhiv SNG Maribor

Knjigo, ki je izšla pri Založbi Pivec, bo avtor Vili Ravnjak v četrtek, 12. 10., ob 18. uri predstavil v dvorani Slovenskega narodnega gledališča (SNG) Maribor, s katerim je povezan že štiri desetletja.

Kot je povedal, gre za povzetek njegovega 40-letnega dela v mariborskem gledališču, hkrati pa v besedilih obravnava celotno zgodovino gledališča, ki je daljša od sto let. "Tu sem začel delati 1. oktobra 1983 in naslednje leto se upokojim. Tako je to na nek način moj povzetek in slovo od SNG Maribor," je povedal.

Monografijo sestavljajo štiri obsežna poglavja. Prvo, Zgodovina gledališča, sistematično popisuje razvoj mariborskega gledališča pod okriljem različnih upravnikov in družbeno-političnih sistemov. Drugo, Umetniško vodenje, prinaša razmišljanja o pomenu in vlogi klasičnega dramskega gledališča, v poglavju Pedagoško delo pa piše o obdobju vodenja gledališke šole Dramski studio. Razdelek Dramaturški eseji obsega zbir besedil, v katerih avtor predstavlja in vrednoti izbrana dramska besedila ob njihovih premiernih uprizoritvah.

"Eno so čisto zgodovinsko-dokumentarni teksti, drugo pa moja osebna subjektivna pričevanja o določenih zadevah," je povedal Ravnjak.

Po njegovem mnenju je ena glavnih stvari, zaradi katerih klasično dramsko gledališče ohranja veljavo in specifično prednost, človeška bližina. "Dramsko gledališče bo obstajalo, dokler bo obstajal neposredni stik gledalca in igralca oz. odra in dvorane. To se mora dogajati v živo, to še vedno potrebujemo in v prihodnosti bomo verjetno to potrebovali še bolj," je povedal.

Knjigo zaokroža Avtobiografski dodatek, ki prikaže njegovo življenjsko pot kot človeka številnih talentov in zanimanj. "Talijin hram v Mariboru tako ni le knjiga o gledališču, pač pa tudi o nenehno spreminjajoči se družbi, ki tudi danes ali danes še prav posebej potrebuje to plemenito umetnost kot tisto polje doživljanja in mišljenja, kjer širimo meje in v vse bolj odtujenem svetu udejanjamo človeško bližino," so zapisali pri Založbi Pivec.

Vili Ravnjak se je rodil 31. marca 1960 v Celju. Po končani srednji šoli v Celju se je leta 1979 vpisal na študij dramaturgije na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani, kjer je diplomiral leta 1984. Leta 1983 se je zaposlil kot dramaturg v SNG Maribor, kjer je z dvema vmesnima prekinitvama ostal do danes.

Prvič je bil umetniški direktor Drame v obdobju 1985-1989, nato je bil nekaj let v svobodnem poklicu, jeseni 1996 pa se je vrnil v SNG Maribor, kjer je bil deset let hišni dramaturg, od decembra 2006 do avgusta 2013 pa znova umetniški direktor Drame. Zatem se je vrnil na mesto dramaturga.

Kot dramaturg je v Drami SNG Maribor in drugod sodeloval pri več kot 50 uprizoritvah. Napisal je tudi več dramskih besedil. Za svoje delo je prejel več nagrad in priznanj, med drugim Grun-Filipičevo priznanje za dosežke v slovenski dramaturgiji (2013), veliki bršljanov venec Združenja dramskih umetnikov Slovenije za življenjsko delo (2013) in Glazerjevo nagrado za življenjsko delo mesta Maribor (2022).

SNG Maribor, Vili Ravnjak, Talijin hram v Mariboru