STA, 15. 3. 2025

Letošnji festival Bobri želi pri otrocih in mladih vzbuditi radovednost

V prestolnici se začenja 17. ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri. Približno 60 producentov bo pripravilo 180 dogodkov, Bobri pa se bodo tudi letos potepali po Domžalah in Sežani. Program festivala, ki se bo sklenil 29. marca, je letos osrediščen okoli teme Na krilih radovednosti.

Foto: Arhiv festival Bobri

Odprtje festivala bo v Slovenskem mladinskem gledališču z gledališko predstavo Dogodivščine Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika: Trije mušketirji, ki jo je po stripu Mikija Mustra na oder postavil režiser Matjaž Pograjc. Zaključek bo že tradicionalno v Centru urbane kulture Kino Šiška, letos s koncertom skupine Čompe. Tako uvodni kot sklepni prireditvi bodo sledile delavnice pod vodstvom mentoric iz Javnega zavoda Mala ulica.

Program festivala je letos osrediščen okoli teme Na krilih radovednosti, saj bi, kot so zapisali organizatorji, v svetu, ki ga vse bolj obvladujejo strukture, predvidljivost, hitenje, pehanje za cilji in tekmovalnost, otroke in mlade radi spodbudili k radovednosti, k pristnemu občutku začudenja in navdušenja nad svetom ter spraševanju o njem. Letošnji festival bo tako spodbujal odprtost do najrazličnejših osebnih tolmačenj in radovednost, umetnost pa bo ponudila priložnost za potopitev v svet, v katerem je radovednost naravna in neukrotljiva.

Program festivala sestavljajo tako gledališke, literarne, glasbene in plesne ter filmske prireditve, ki si jih je že moč ogledati na rednem programu gledališč, kinodvoran in drugih zavodov, kakor tudi številne novosti. Poleg tega bodo v muzejih, galerijah in ostalih kulturnih kotičkih po Ljubljani ter na prostem potekale številne delavnice, vodstva in druge dejavnosti.

Dogodkov, ki bodo v Ljubljani potekali na 58 prizoriščih, se bo lahko udeležilo več kot 14.000 obiskovalcev. V Domžalah bodo festivalski dogodki potekali v Kulturnem domu Franca Bernika Domžale, Mestnem kinu Domžale, Galeriji Domžale, Slamnikarskem muzeju in Menačenkovi domačiji, v Sežani pa v Kosovelovem domu.

Med dogodki organizatorji izpostavljajo projekciji filma Na polno! in Igrišča ne damo V Kinodvoru, na katerih bodo na voljo slušalke z zvočnim opisom za slepe in slabovidne. Projekcija Igrišča ne damo! bo opremljena tudi z opisnimi podnapisi za gluhe in naglušne. V Slovenski kinoteki pa bo mladinska uspešnica Sreča na vrvici z zvočnim opisom prilagojena za slepe in slabovidne.

Tudi snovalci letošnje gostujoče predstave O (die shOw) iz Nemčije so imeli v mislih gluhe in naglušne. Vizualni performans bo sicer gledalce popeljal v domišljijski svet črk, besed in pomenov.

Iz Maribora prihaja lutkovno-glasbena predstava Dobro jutro, travnik v režiji Nike Bezeljak, v Plesnem teatru Ljubljana pa bo gostovala poetična in igriva predstava Tok tok tok za malčke v režiji Mateje Bizjak Petit.

V Centru urbane kulture Kino Šiška bodo med drugim glasbeniki Blaž Celarec, Nino de Gleria, Boštjan Gombač, Davor Herceg in Jelena Ždrale v glasbeni produkciji (N)orkester zelo resno igrali (ne)resno glasbo.

Novost letošnjih Bobrov je raziskovalna pot v mestnem središču, ki bo otroke in njihove družine spodbudila k odkrivanju skritih kotičkov mesta, prenovili pa so Bobrov dnevnik, ki bo na voljo na prizoriščih festivala. Otroci bodo svoje vtise o kulturnih dogodkih in doživetjih lahko vanj zapisovali vse leto.

Kot je povedala vodja festivala Bobri Tadeja Pungerčar, je bilo zanimanje za vstopnice tako kot vsako leto zelo veliko. Večino vstopnic je pošlo v soboto, na dan delitve. Najprej so pošle vstopnice za predstave, namenjene najmlajšim. Na voljo pa so še vstopnice za predstave oziroma koncerte v večjih dvoranah, je dodala.

Festival prireja Mestna občina Ljubljana, izvršni producent je Slovensko mladinsko gledališče, koproducent Kinodvor.

Mestna občina Ljubljana, Kinodvor, Bobri, SMG