V gledališče z 2. triado OŠ. Kakšne so želje in kakšna je ponudba?

:
:
Strokovno omizje.

Foto: Pixabay

Načrtovanje gledališkega obiska z učenci drugega vzgojno-izobraževalnega obdobja osnovne šole je za učitelje in koordinatorje kulturno-umetnostne vzgoje nemalokrat izziv, saj pogrešajo ponudbo ustreznih predstav za to starostno skupino. Številne produkcije namenjene gledalcem od 6. leta starosti dalje najstnike ne nagovarjajo več, medtem ko so lahko predstave 12/13+ za učence 2. triade prezahtevne.

Ali res obstaja manko profesionalnih gledaliških uprizoritev za 10- in 11-letnike? Je učence 2. in delno še 3. triade dejansko težje nagovoriti kot pa mlajše ali starejše? Je ciljna produkcija za različna starostna in razvojna obdobja res tako pomembna? Zakaj imajo nekatere predstave v katalogu platforme Zlata paličica tako širok starostni razpon? Kako dobro poznajo ustvarjalci svoje občinstvo in vedo, kaj si želijo?

O teh in drugih vprašanjih se bo na strokovnem omizju pogovarjalo z novimi članicami strokovne komisije platforme Zlata paličica: teatrologinja in kritičarka Maša Radi Buh bo dala vpogled v raznolikost profesionalne gledališke produkcije za otroke in mladino pri nas, razvojna psihologinja Martina Peštaj bo izpostavila specifike starostnega obdobja 2. triade ter predstavila ugotovitve iz svojih raziskav, profesorica slovenščine Blanka Gombač pa bo poročala o svojih izkušnjah pedagoškega dela s ciljno skupino ter o delu koordinatorke kulturno-umetnostne vzgoje na osnovni šoli. Kot sogovornica se bo pridružila gledališka režiserka Maruša Kink, ki bo iz perspektive ustvarjalke delila svoje izkušnje in svoj pogled na pomen starosti ustrezne gledališke produkcije. Pogovor bo vodila Sandra Jenko, urednica spletne platforme Zlata paličica.