Zadnja leta smo priče vnovičnim napadom na umetnost, ki se ukvarja s kontekstom in poskuša sprožiti družbeno razpravo. Njihov namen je depolitizirati in komercializirati gledališče ter ga spremeniti v brezskrbno zabavo, ki ne bo zastavljala nikakršnih vprašanj, še zlasti pa ne v zvezi s tem, kar se dogaja pri nas tukaj in zdaj. V številnih evropskih državah se kulturni delavci in umetniki soočajo s konservativnim prevratom – z neposrednimi pritiski neokonservativnih kulturnih agend, ki že uničujejo gledališče. Znova se pojavljajo zahteve po čisti nacionalni kulturi, v kateri vse, kar ne ustreza takšni viziji, postane nedopustno. Pojavljajo se zahteve kulturi izključevanja namesto kulturi sobivanja. Zaradi vsega omenjenega bomo skušali v javni razpravi in izmenjavi izkušenj z našimi gosti iz Nemčije in Poljske odgovoriti na vprašanja: Kako uspešni smo gledališčniki pri ustvarjanju prostora svobode v ustanovah, v katerih delamo? V kakšnem gledališkem sistemu delujemo in s kakšnimi težavami se soočamo? Koga reprezentiramo na odru in kaj je tisto, kar moramo napraviti vidno? Je naša naloga glasno govoriti, vznemirjati ali samo zabavati?
Na razpravi bo Slovensko mladinsko gledališče gostilo partnerje iz najvidnejših in najuglednejših evropskih gledališč: Maxim Gorki Theater iz Berlina, Münchner Kammerspiele iz Münchna in Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera iz Varšave.
Program:
Zgornja dvorana Slovenskega mladinskega gledališča
11.00–13.00 Okrogla miza: Teater pod pritiskom – javna gledališča in politično relevantno programiranje
Sodelujejo:
Johannes Kirsten (dramaturg) Maxim Gorki Theater, Berlin, Nemčija
Paweł Sztarbowski (umetniški vodja) Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Varšava, Poljska
Martin Valdés-Stauber (dramaturg) Münchner Kammerspiele, München, Nemčija
Agnieszka Jakimiak (dramaturginja), Varšava, Poljska
Moderator: Goran Injac (umetniški vodja), Slovensko mladinsko gledališče
13.30–14.30 Predavanje: Teatr Powszechny: Feministični kulturni instituciji naproti
Dr. Agata Adamiecka-Sitek, Nacionalna akademija za dramsko umetnost Aleksandra Zelwerowicza, Varšava, Poljska
Tema predavanja bo proces spreminjanja, ki se je v Teatru Powszechny začel pred enim letom in ga spremlja slogan Feminizem! Ne fašizem. Feminizacijo v tem primeru razumejo kot proces opuščanja patriarhalnih struktur moči, utemeljenih na odvisnosti in hierarhiji. Vidijo jo kot prihodnost kulture.
20.00 Predstava: Preklet naj bo izdajalec svoje domovine!
Režija: Oliver Frljić
Spodnja dvorana Slovenskega mladinskega gledališča
Okrogla miza, predavanje in ogled predstave so za prijavljene brezplačni. Prijave sprejemajo na marketing@mladinsko-gl.si do vključno petka, 15. 11.