Kontekst 007: Tomaž Grom

:
:
Instalacija.

Foto: Arhiv Bunker

»Problem is good.«
Tomaž Grom (2017)

»*No, dans več ne bi tega reku. Mogoče bi reku “some problems are goodˮ.«
Tomaž Grom (2025)

Tomaž Grom je ustvarjalec, ki se mu opisi trdovratno izmikajo. Raziskovalec, kontrabasist, improvizator, performer, organizator in provokator – a prav nobena od teh oznak ga zares ne zajame. Njegovo delo nastaja na presečišču glasbe, performansa, gledališča, sodobnega plesa in svobodne improvizacije, v prostorih, kjer napaka postane odlika, nepopolnost metoda, ustvarjanje pa proces, ki se dogaja tukaj in zdaj – pred gledalcem in z njim.

Njegov opus je bolj pokrajina kot arhiv. V njem sobivajo koncerti, predstave, birokratski obrazci, pogodbe, računi, šumi, tišine, igrače, humor, domislice, izumi, otroci, film, potegavščine, prdci in performansi, ki se sintetizirajo v vsestranski program zavoda Sploh, katerega soustanovitelj je Grom.

Pričujoča razstava zato ni retrospektiva, temveč poskus uvida v umetniški svet in umetniški proces, ki se nenehno izmika zaključkom in rezultatom. Grom se ne ustavi pri komponiranju – pogosto sam stoji na odru, kjer z zvokom, telesom in ironijo razpira meje med koncertom in performansom. Njegova glasba je vizualna, njegova prezenca zvočna. Pogosto sodeluje z vrhunskimi umetniki in popolnimi amaterji, s čimer rahlja umetniške hierarhije in odpira prostor za nepredvidljivo. Zakulisje postane vsebina, neuspeh strategija, humor sredstvo za razoroževanje – “problem is good”.

Tako kot Tomaž v svojih delih ne zasleduje rezultatov in končnih produktov, temveč raziskovanje pelje skozi različne postaje, ki se rojevajo in preoblikujejo ali ponavljajo v njegovih nadaljnjih projektih, tudi ta razstava nima zakoličene končne oblike in ne predstavlja končnega ponovljivega produkta, temveč predstavlja prostor za improvizacijo in igro z materiali in artefakti Gromovih del, prepuščeno gledalcem in obiskovalcem za lastno enkratno in neponovljivo ustvarjanje. Avtorja konteksta 007 sta tako poizkusila odgovoriti na vprašanje, kako razstavljati nekaj, kar je efemerno, procesualno in živo?

Zato naj tudi ta postavitev služi kot delavnica, igralnica, prostor improvizacije in raziskovanja, kjer vsak lahko poišče svojo definicijo Gromovega dela, Gromovih projektov. Naj vsak obiskovalec postane svobodni soustvarjalec beleženja Gromovega opusa.

Dobrodošli v studio Grom, skladišče, igrišče, oder.

***

Avtorja: Jernej Potočan, Varja Hrvatin
Oblikovanje: Tanja Radež
Producentka: Špela Kopitar

KONTEKST je podporni program Zavoda Bunker v razvoju, ki poskuša poudariti pomembnost prostora Stare mestne elektrarne in mapirati arhive ustvarjalk_cev, ki ta prostor prečijo. Gre za obravnavo ustvarjalk_cev s širokokotnim objektivom: iskanje in poudarjanje povezav med časom, biografijo in dosedanjim delom ustvarjalke_ca, ki ima za posledico nekakšno ekstrahirano instalacijo in poskuša avtorja_ico bolje ukoreniniti in ponuditi iztočnice za branje novega dela v kontekstu časa in preteklega opusa. Glavna cilja Konteksta sta razumevanje in raziskovanje avtorjevega_ičinega dela kot kontinuirane umetniške prakse ter s tem vzpostavljanje razumevanja umetniških del znotraj daljše poti, ki ni le serija nepovezanih točk (predstav).