Kariera umetnika - doma in na tujem

:
:
Delavnica.

Foto: osebni arhiv

Gledališče Glej v sodelovanju s Centrom za kreativnost, pri Muzeju za arhitekturo in oblikovanje, v okviru platforme TRIGGER vabi na praktično delavnico Kariera umetnika - doma in na tujem. Mentorira jo priznana menedžerka v kulturi Anikó Rácz iz Budimpešte.   

Delavnica je sestavljena iz treh modulov. Ustvarjalkam in ustvarjalcem na področju neodvisnih uprizoritvenih umetnosti ponudi priložnost, da o svojih karierah razmišljajo dolgoročno in onkraj posameznih projektov. Všeč ali ne, dandanes delati “zgolj” odlično umetnost pogosto ni več dovolj - da uspešno deluješ kot umetnica ali umetnik ter razvijaš projekte, zahteva, da razviješ številne veščine in vloge izven vadbenih prostorov.

Na delavnici je najprej ponujena priložnost, da udeleženci reflektirajo, kje so trenutno, in kaj bi lahko bila naslednja razvojna točka njihovega umetniškega razvoja.

Drugi modul se vrti okoli vprašanja partnerstev in sodelovanj. Kako delamo skupaj? Kaj so lepote in težave vseh teh partnerstev? Glede česa moramo biti previdni in kako lahko naša sodelovanja ojačajo naše razvojne perspektive?

Tretji dan je posvečen demistifikaciji mednarodnih procesov in mreženja. Pregledalo se bo obstoječa sodelovanja in razmišljalo, kateri so lahko naslednji koraki. Razmišljalo se botudi o okolju in smernicah na mednarodnem uprizoritvenem polju, da lahko bolje razumemo naše potencialne vstopne točke v internacionalizacijo.

Srečanje poteka v obliki skupinske delavnice, pri čemer bodo izkušnje udeležencev uporabljene kot študijski primeri. Čeprav bo šlo za kolektivno delo, je cilj delavnice, da vsak izmed sodelujočih pridobi praktična orodja, trike in seznam naslednjih korakov v kariernem razvoju.

 

O mentorici:

Anikó Rácz je menedžerka v kulturi, coach in poslovna trenerka, ki živi in dela v Budimpešti na Madžarskem. Je vodja mednarodnih odnosov in strateškega razvoja v SÍN Arts Centre, produkcijski hiši za podporo in razvoj neodvisnih sodobnih plesalk in plesalcev. Anikó je tudi programerka in producentka prizorišča za gledališče in ples na Festivalu Sziget, drugem največjem kulturnem festivalu v Evropi.

Med leti 2014 in 2020 je vodila tri edicije bienalne madžarske platforme za uprizoritveno umetnost dunaPart. Med letoma 2019 in 2021 je kot Reshaper sodelovala v mednarodnem raziskovalnem projektu Reshape. Od leta 2017 je članica svetovalnega odbora mreže IETM.

Znana je po svoji aktivni vlogi v strateškem premišljevanju dinamik in tranzicij uprizoritvenega polja tako na Madžarskem, kot v tujini. Njene menedžerske aktivnosti so podprte z njeno prakso priznanega coacha, poslovne trenerke in ekipne facilitatorke. Usposablja različne umetnike pri razvoju njihove karierne dinamike, svetuje pa tudi umetniškim kolektivom pri organizacijskem razvoju, facilitaciji boljših sodelovanj in produkcijskem menedžmentu. Redno vodi delavnice produkcijskega vodenja, sodelovanja in mednarodnih odnosov na Madžarskem in drugod.

Njen osrednji fokus so delikatni in nenehno spreminjajoči se odnosi med umetnikom in producentom/menedžerjem ter podpora kolektivom pri skupnostnem delu in razvoju trajnostnih projektov in partnerstev.