Avtorica: Charlotte Jarvis
In Posse: ženska sperma je večletni projekt umetnice Charlotte Jarvis, ki s pomočjo znanstvenice Susane Chuva de Sousa Lopes in njene ekipe z univerze v Leidnu (Nizozemska) razvijajo žensko spermo iz maščobnega tkiva umetnice. Umetniški del projekta meri na civilizacijsko semantiko človeške sperme, ki si je v zgodovini pridobila status metafizičnega, tako rekoč magičnega simbola moči in nadvlade. V celoti se projekt In Posse razvija kot del tehnološkega, biološkega, ustvarjalnega in kulturnega aktivizma.
V prvem delu večletnega projekta umetnica razvija kolektivno žensko obliko semenske tekočine, v kateri lahko živijo njene celice, ki so jih znanstveniki s posebnim biotehnološkim postopkom spremenili iz maščobnih v pluripotentne (začetna stopnja v razvoju celic, ki jih bodo v naslednjih korakih razvili proti semenčicam). Zaključek prvega dela projekta bo dobil obliko kolektivne, performativne poustvaritve skrivnostnega starogrškega festivala plodnosti Thesmophoria, ki so se ga v antiki udeleževale izključno ženske.
Za performativni del projekta Charlotte Jarvis vabi k sodelovanju skupino žensk, trans in nebinarnih oseb, da po dveh tisočletjih kulturne regresije skupaj oživijo ritual Thesmophoria. Projekt In Posse bodo udeleženke uporabile kot izhodišče za tridnevno kreativno oblikovanje tematskega rituala. »Zbor čarovnic« bo delal in ustvarjal na Zavodu Kersnikova in raziskoval divjino v posebej zanje najeti koči v gozdu. V laboratoriju BioTehna bodo z manjšo količino svoje krvi naredile žensko semensko tekočino, v galeriji in gozdu pa bodo ustvarjale glasbo, oblikovale kostume in vadile koreografije. Kuhale bodo in se gostile, prižigale ognje in plesale pod luno. Ključni del klavzure bodo razprave, skozi katere bodo skušale zarisati obrise sveta, v katerem bo ženska sperma enakovredna moški. Skupnost žensk se bo ob zaključku klavzure kolektivno odločila, katera od njih in s katerim delom procesa si želi sodelovati na 25. mednarodnem festivalu sodobnih umetnosti – Mesto žensk (12. oktobra ob 20.00 v Galeriji Kapelica).
Produkcija: Galerija Kapelica (Zavod Kersnikova) v sodelovanju z: Mesto žensk; znanstveno sodelovanje: Prof. Susana M. Chuva de Sousa Lopes (Leiden University Medical Center), Kristijan Tkalec; strokovna pomoč: Vesna Sekelj Rangus; podpora: Ministrstvo za kulturo, Mestna občina Ljubljana.