Dežela pridnih: Transdicionalno družinsko življenje

:
:

Lea Aymard (Foto: Tara Dobravec), Adam Julian (Foto: Albaré)

Družbene norme postavljajo zelo rigidna merila za to, kaj je družina in kdo je (lahko) starš; heteroseksualne cisspolne osebe, v optimalnih razmerah tudi poročene, prvič in zadnjič, seveda. Uteho ob teh rigidnostih predstavlja dejstvo, da družbena in družinska raznolikost večinoma najde svojo pot, otroke imajo tako tudi transspolne osebe. Kako je videti njihovo vsakdanje življenje, s kakšnimi izzivi se soočajo, kaj jim riše nasmeh na obraz in druge izkušnje trans staršev v Sloveniji, bomo spoznavale_i z Leo Aymard in Adamom Julianom, staršema, ki sta tudi trans osebi.

Lea in Adam sta na fotografski razstavi Trans in _____, ki jo je leta 2021 ob dnevu vidnosti transspolnih oseb pripravil Zavod TransAkcija, svoje starševstvo komentirala tako:

»Tudi najbolj odprte osebe so me poskušale prepričati, da je to, da me moja otroka kličeta mama, huda napaka. Zakaj že? Ker je dokazano, da je to slabo za otroka? Ne. Izključno zato, ker smo v 21. stoletju še vedno na družbeni ravni prepričane_i, da je edina možna zdrava družinska celica nuklearni cis-hetero par. Ostale_i smo manjvredni starši.« (Lea)

»Ob rojstvu mi je bil pripisan ženski spol. Že od najstniških let sem se zavedal, da bi si nekoč rad ustvaril družino, nikakor pa se nisem mogel poistovetiti z vlogo matere […]. Pri triintridesetih letih sem dokončno sprejel svojo spolno identiteto in se podal na pot socialne in medicinske tranzicije. Pri sedemintridesetih letih se mi je uresničila življenjska želja – postal sem oče.« (Adam)

Vodi: Linn Julian Koletnik
Gostja in gost: Lea Aymard, Adam Julian