V ljubljanski Operi po desetih letih ponovno balet Romeo in Julija

Avtor: STA

V SNG Opera in balet Ljubljana so po desetletju na oder ponovno postavili balet Romeo in Julija na glasbo Sergeja Prokofjeva in v koreografiji Yourija Vamosa. Po besedah umetniške vodja baleta Sanje Nešković Peršin so v Romeu in Juliji, ki je del železnega baletnega repertoarja, dali priložnost mladim plesalcem. Premiera bo 27. oktobra.


Foto: SNG Opera in balet Ljubljana / Darja Štravs Tisu

Sestavili so tri zasedbe. V prvi v naslovnih vlogah plešeta Lukas Zuschlag in Ana Klašnja, ki sta v naslovnih vlogah Romea in Julije plesala že pred desetletjem in ki bosta plesala tudi na četrtkovi premieri, v drugih dveh zasedbah pa plešejo mladi plesalci. Kot je na včerajšnji novinarski konferenci poudarila Sanja Nešković Peršin, je v Vamosevi koreografiji velik poudarek na karakterizaciji likov, zato so bili plesalci postavljeni pred velik izziv. Romea in Julijo poleg tega v ljubljanski opernobaletni hiši na oder postavljajo v letu, ko obeležujemo 400-letnico smrti William Shakespeara.

Vamosu je bilo, kot je povedal, postavljanje predstave na oder velik izziv, saj so bile njegove dosedanje koreografije v Ljubljani dobro sprejete, zato se je tudi tokrat trudil dati vse od sebe. Pri tem je izhajal iz misli, da živimo v sedanjosti, ki jo je skušal kar najbolje vključiti v svojo koreografijo. "Če ne bi bilo stika s sedanjostjo in sodobnim človekom, bi se zdelo, da koreograf ne počne nič," je dejal Vamos. Glasba in zgodba Romea in Julije sta po njegovih besedah čudoviti, a to ni dovolj. Sam si želi, da bi občinstvo pripeljal čim bližje temu, kar želi pokazati na odru. "Ne le, da plesalce občuduje, zaplesati mora z njimi", je dejal Vamos, ki si želi, da bi se občinstvo vsaj za trenutek zlilo z dogajanjem na odru.

Dirigent Marko Gašperšič je glasbo Prokofjeva označil kot spev neoklasicizma, ki omogoča, da se poustvari vzdušje, ki občinstvo prevzame. To po njegovih besedah omogoča prefinjena zgradba glasbe celotnega baleta. Kot je dejal, Prokofjev mojstrsko premika svoje motive in gradi forme. Na začetku gledalca kar postavi pred ljubezensko temo, pozneje pa ljubezenski motiv postane nekaj strašno težkega. Je pa, kot je dejal, glasba zelo izmuzljiva in težko uskladljiva za izvajalce.

Za Zuschlaga je bila vloga Romea pred desetletjem prva večja vloga, ki jo je plesal. Po desetih letih je, kot je povedal, to še vedno vloga, ki mu je med vsemi najbolj pri srcu. To, da imata z Ano Klašnja zdaj za seboj že nekaj kilometrine, je po eni strani prednost, po drugi pa od njega zahteva še poseben trud, da ne izpade preveč rutinirano. Ana Klašnja, ki je bila zaradi poškodbe in nosečnosti nekaj časa odsotna, se vrnitve na oder veseli, odsotnost pa bo po njenih besedah zagotovo pripomogla k temu, da bo na odru lahko bolj pristna.

Petar Đorčevski, ki v baletu pleše dve vlogi - Romea skupaj z Giorgio Vailati in Tybalta - je imel, kot je dejal, težko nalogo, saj sta to dva čisto različna lika, vendar mu je Vamos pomagal, da je oba naredil enako močna. Za Giorgio Vailati je vloga Julije prva večja vloga. Kot je povedala, ji je velik izziv predstavljalo predvsem, kako v dveh urah na odru razviti vsa čustva, ki jih je Julija doživljala v treh dneh in ki so jo iz nedolžnega dekleta pripeljala do ženske, ki se je odločila za samomor.

Vlogi Romea in Julije plešeta še mlada plesalca Kenta Yamamoto in Mariša Nač. Dirigentsko bo predstavo poleg Gašperšiča vodil Aleksandar Spasić, scenografijo in kostumografijo podpisuje Michael Scott.


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/v-ljubljanski-operi-po-desetih-letih-ponovno-balet-romeo-in-julija