Mit ali realnost?

Avtor: SC ITI/ZDUS

SC ITI pripravlja v sodelovanju z Mednarodnim forumom dramskih pisateljev pri ITI in festivalom Teden slovenske drame mednarodno okroglo mizo - Nacionalna dramatika v času globalizacije: mit ali realnost?


V okviru jubilejnega 40. tedna slovenske drame bo Slovenski center ITI/ZDUS (SC ITI/ZDUS), ob podpori in soorganizaciji festivala, v času od 25. do 28. marca 2010 v Sloveniji prvič gostil člane Mednarodnega foruma dramatikov (IPF ITI) pri Mednarodnem gledališkem inštitutu (ITI UNESCO) in s tem dogodkom obeležil tudi Svetovni dan gledališča.

Mednarodni forum dramatikov ITI (IPF ITI) se posveča projektom za dramatike in sodelovanju z njimi ter mreženju na tem področju. Od leta 2000 dalje pa razpisuje odmeven bienalni mednarodni natečaj za dramatiko, namenjeno piscem z vsega sveta. Gostje, ki med drugim prihajajo iz Nemčije, Švice, Grčije, Cipra, Hrvaške, Finske, se bodo v Kranju sestali na svojem rednem srečanju. V okviru sporeda TSD bodo pripravili okroglo mizo, srečali se bodo z organizatorji festivala in zainteresirano javnostjo ter si ogledali festivalske predstave.

Na mednarodni okrogli mizi z naslovom Nacionalna dramatika v času globalizacije: mit ali realnost?, ki bo potekala v angleškem jeziku, bodo med drugim sodelovali:


Okroglo mizo bo povezoval dr. Aleš Debeljak.

Dramatiki in promotorji nacionalne dramske pisave, ob tej priložnosti se jim bo pridružil tudi slovenski avtor Evald Flisar, ki ima tudi sam izjemne mednarodne izkušnje, se bodo na omizju v sklopu prizorišču kranjskega festivala posvetili temi, ki v tem trenutku nedvomno kroji usodo vseh nacionalnih dramatik, in si poskušali odgovoriti na vprašanja, ki jih je takole strnil predsednik IPF ITI Jasen Boko: »En svet, eno gledališče, en narod, ena umetnost? Je ideja globalizacije resnična ali zgolj mit in ali sploh lahko verjamemo vanjo? Ali v obdobju globalizacije nacionalna dramatika sploh še obstaja? Ali dramatike navdihuje ideja Enega sveta, ali imajo večji poudarek še vedno teme domačega okolja? Smo lahko globalni, ne da bi bili lokalni, ali pa se moramo domačim temam in nacionalnim posebnostim izogibati, da bi se lahko približali občinstvu na globalni ravni? Je tematika povsod enaka, ne glede na to, kje živimo, ali pa se še vedno borimo z lastnimi zlobnimi duhovi, ki pa so specifični za določeno okolje in nimajo nobene zveze z globalnimi izzivi? So se dramatiki in vsebina njihovih del spremenili? Ali lahko o tem spregovorimo s stališča lokalnega, nacionalnega, regionalnega vidika, morda celo s stališča osebne izkušnje?«

Tatjana Ažman,
predsednica SC ITI/ZDUS in članica Izvršnega sveta svetovne
mreže ITI (member of the Executive Council ITI Worldwide)

Staša Mihelčič,
generalna sekretarka SC ITI/ZDUS


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/mit-ali-realnost