Performa je zopet v mestu

Avtor: MKC

Jutrišnja otvoritev 18. festivala sodobnih performativnih praks v Mariboru bo potekala v znamenju Video performe z naslovom Pre(gibati).


Nič se ne giblje brez inženirjev mehanike / Foto: Janez Klenovšek

Že je leto naokoli in znova je tu naša in vaša Performa – festival, po katerem smo hrepeneli toliko časa, se naslajali nad pričakovanji in špekulacijami o tem, kaj vse se bo na njem dogajalo, kdo vse bo na njem nastopil in s kakšno tematiko bo festival postregel. Tudi to več ne predstavlja nobene skrivnosti, saj bodo umetniki in umetnice 18. festivala Performe Aleksandra Saška Gruden, Nataša Berk, Mario Grubišić (Avstrija), Janja Rakuš, Borut Wenzel in Polona Poklukar prikazali svoje videnje fetišizma in poskušali odgovoriti na vprašanje, kaj so sodobni fetiši in kakšno mesto zasedajo v družbi.

Performa se bo že peto leto zaporedoma začela s sekcijo Video : performa, ki bo v četrtek ob 18h v galeriji Media Nox zakoličila uradni začetek festivala. Če smo čisto natančni, se je Performa začela že pred uradno Performo, saj je mariborska provokativna avantgardistka Nataša Berk že 22. 11. z ulično plakatno akcijo in kasnejšimi »vdori« na prizorišča Performe tematizirala občo razvado časa – užitek ob razkazovanju samih sebe.

Selektorica letošnje Video : performe je Jasmina Založnik, ki je v letih 2006-2007 prevzela umetniško vodstvo festivala Performa, kasneje pa je bila tudi selektorica in producentka slovenskega dela 11. mednarodnega festivala računalniške umetnosti in producentka festivala NagiB. Založnikova je pod skupnim naslovom (Pre)gibati zbrala štiri video dela, dve video instalaciji in en performans, »ki tvorijo kakofonijo jezikov, podob, estetik, pristopov, čutnega, inteligibilnega ...«  Kot pove že naslov te sekcije, bo osrednja tema predstavljenih video del prav gibanje: «Gibanje kot zastoj, gibanje z izčrpavanjem, ujeto v mrtvem teku kot tisto, ki z velikim klicajem poskuša določiti svet, v katerem živimo. V njem se zdi, da smo se ujeli v figuro mlinarja, ki vztrajno melje samega sebe.«

Slikarka Nika Oblak in kipar Primož Novak, ki nastopata v skupnih  performansih že dobro desetletje, bosta na otvoritvi razdelila sto majic z napisom 'To je performans'. S tem bosta poskrbela, da bodo tudi obiskovalci izgubili »nedolžnost« ter zabrisali razliko med opazovanjem in udeležbo. Vsakdo, oblečen v to majico, lahko kasneje kjerkoli in kadarkoli zgolj s svojo prisotnostjo ustvarja nove performanse, saj je udejanjenje ubesedenega v sâmi naravi »performativa«. Ista avtorja bosta na otvoritvi prisostvovala tudi s polurno video instalacijo Going south, v kateri bosta skozi dokumentarec prikazala 14.500 kilometrov dolgo potiskanje samokolnice od Ljubljane do Sharjaha v Združenih arabskih emiratih. Z video instalacijo se predstavlja tudi bolgarska umetnica Ida Daniel (Bolgarija), ki v video dokumentarcu z naslovom Jesti jabolko ustvarja vtis umetniškega in kulturnega ozračja bolgarskih ustvarjalcev sodobnih performativnih umetnosti. Predstavili se bodo tudi štirje video ustvarjalci: multimedijska ameriška umetnica Gwen Charles, ki je znana po eksperimentiranju na področju skulpture, giba in videa, bo v videu z naslovom Skladišče izčrpanosti prikazala naraščajočo napetost ženske, ki se v zaprašenem zabojniku poigrava z gravitacijsko percepcijo. Na izkušnjo psihofizične utesnjenosti uma, ki ni ločen od telesa, bo pokazala tudi intermedijska umetnica Maja Smrekar, ki je mariborskemu občinstvu ostala v spominu po sodelovanju na razstavi Soft Control, kjer je razstavila jogurt, narejen iz svojega encima in ga poimenovala Maya YogHurt, v  svojem kratkem videu Ponavljajoče naključje pa bo spregovorila o paradigmi, znotraj katere se um in telo prepletata v povratni zanki naključnih negativnih dražljajev. Mariborska videastka Ana Pečar, ki ima za sabo marsikatero razstavo v Kibli, pa bo v videu z naslovom Nič se ne giblje brez inženirjev mehanike prikazala nasprotja med končnim telesom ter nematerialnim zvokom in videom. Nemški grafični umetnik in plesalec Igor Krasik nam bo v videu Avantura odmora pokazal stičišča med fotografijo in gledališčem - zamrznjena poza plesalca je namreč lahko pretresljivo podobna posamezni fotografiji.  V primeru, da Video: performo prvi dan zamudite, jo lahko obiščete tudi v petek med 11. in 19 h ter v soboto med 10. in 14 h.


Foto: Arhiv Performa
Po uradni otvoritvi festivala, ki bo potekala v galeriji Media Nox z bogatim programom Video:performe, se lahko odpravite v Salon uporabnih umetnosti, kjer bo ob 20.30 potekala performativna instalacija Eros&Error. Eros, Gostoljubnost, Agape, Darilo, Talisman, Axis Mundi, Helio Biblio, Punk Prayer in Digifrenija so izbrani fetiš-žetoni multisenzorialne rulete Eros & Error, umeščene v drugo nadstropje nekdanjega Casinoja na levem bregu Drave. Avtorica instalacije je mariborska pisateljica, gledališka režiserka in performerka Janja Rakuš, ki je znana po raziskovanju in kombiniranju različnih žanrov tako pri pisanju kot pri gledališkem ustvarjanju. Umetnica, ki je obenem avtorica ideje, koncepta, videa in besedila, je v zvezi s svojo »fantazmagorično« instalacijo povedala naslednje: »Obiskovalec dogodka Eros & Error sam odloča o svoji izkušnji. Na poti ga spremlja le utripanje digitalnih displejev kot postmodernistični prostetik egipčanskih hieroglifov. In če so bili v starem Egiptu hieroglifi vodiči skozi posmrtno življenje, so digitalne diode utripi v puščavi realnega, coni, v kateri je moderna-družba-en-sam-velik-fetiš.«

Vabljeni torej na performativno popotovanje od galerije Media Nox do Salona uporabnih umetnosti, kjer boste spoznali umetnike in njihova dela ...


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/performa-je-zopet-v-mestu