Mini teater na mednarodni festival TREFF v Estoniji

Avtor: Mini teater

Noviteta letošnje sezone Mini teatra, Morrison in štirje letni časi, bo v petek, 7. junija 2013, že prvič gostovala tudi v tujini. Lutkovna dogodivščina malega dečka Morrisona se bo predstavila na mednarodnem festivalu TREFF v Talinu v Estoniji.


foto: Arhiv Mini teater

Predstava Morrison in štirje letni časi estonskega režiserja Mirka Rajasa s slovenskima igralcema Joseom in Marušo Majer je nastala kot plod kreativnega slovensko-estonskega sodelovanja med Mini teatrom iz Ljubljane in gledališčem NUKU iz Talina v okviru velikega mednarodnega projekta Puppet Nomad Academy 3 (Lutkovna nomadska akademija 3).

Festival TREFF, Talin (Estonija)
Interdisciplinarni festival TREFF v Talinu (Estonija) promovira vse umetniške oblike uprizoritvene umetnosti. Vključuje tako dramo in lutkovne predstave kot tudi plesne nastope in glasbene koncerte, kar k sodelovanju pritegne izredno zanimive izvajalce in vedno raznoliko občinstvo.

Glavni cilj festivala TREFF je s predstavami na prostem gledališče ponesti tudi tja, kjer se gledališke predstave sicer ne bi uprizarjale, in predstaviti čudoviti svet uprizoritvenih umetnosti v vsej njegovi raznolikosti. Ob ukinjanju meja med različnimi umetnostmi, TREFF briše meje tudi med Vzhodom in Zahodom. Festival bo potekal od 6. do 8. junija 2013.

Ustvarjalci o predstavi
Igralka Maruša Majer: »Premagovanje razlik med slovenščino in estonščino, jezikoma, ki sta si tako različna, je bila precej hecna stvar, a je vsekakor šlo. Z Joseom govoriva malo slovensko, malo estonsko, režiser Mirko in scenograf Kalju, ki prihajata iz Estonije, prav tako kombinacijo obojega, zato smo pri delu le redko potrebovali nekaj angleščine. A lutke tako ali tako govorijo popolnoma svoj jezik! Zato jih vedno pozorno poslušamo in se jim skupaj narahlo približujemo.«

Soigralec Jose: »Sodelovanje z estonskim režiserjem Mirkom Rajasom je bilo zelo poučen in natančen vpogled v lutkovno animacijo. Kar se mi je zdelo še posebej enkratno, je tudi to, da smo predstavo gradili s pomočjo improvizacij na vajah, iskanje karakterjev posameznih likov pa poteka tudi skozi konkretne akcije s soigralko Marušo Majer. Sodelovati z ustvarjalci iz drugih držav, predvsem tistih, ki imajo drugačno kulturno okolje, je vedno sveže in navdihujoče, pri ustvarjanju predstave pa se izkaže, da so bistvene človeške želje in zadrege pravzaprav povsod enake.«

Režiser in avtor besedila Mirko Rajas: »Režiranje lutkovne predstave za otroke odpira novo raven razmišljanja, v delo igralcev, scenografa, skladatelja in režiserja pa prinaša svežo ustvarjalnost. Zato poskušam pri vsakem novem projektu izhajati iz točke, ki je zame nova in neznana. Od koder končnega cilja ne morem popolnoma videti. Teme, ki se jih v tem iskanju lotevam, so tako tudi zame vedno še nepojasnjene in skrivnostne. Najpomembnejša pri ustvarjalnosti pa je vsekakor iskrenost - iskrenost tistega, kar govoriš, in iskrenost vsega, kar postaviš na oder. Ker pa otroci razmišljajo drugače kot odrasli, vedno obstaja tudi tveganje, da si njihovega zaupanja ne pridobiš. Prav to je obenem tisto, kar te žene v iskanje novih načinov in v nepristajanje na prvo in najlažjo rešitev. Pri tem poskušam prepletati dramo in lutkarstvo. Bolj kot zunanji učinki je zame pomembno predvsem tisto, kar se dogaja v igralcu oziroma v lutki, ki jo kot animator vodi. Vse zunanje pride na vrsto šele po tem. Navdihovalo in spodbujalo me tudi delo s slovenskima igralcema, Marušo Majer in Joseom, ki sta s svojim zagonom dajala elan celotni predstavi. Zanimivo slovensko-estonsko sodelovanje je zato, tako upam, pripeljalo do čudovite in čarobne predstave za otroke.«
 
Mirko Rajas je scenografijo predstave zaupal mlademu estonskemu scenografu Kalju - Karlu Kiviju, mladi estonski skladatelj Ekke Västrik pa za predstavo pripravlja izvirno avtorsko glasbo.

Scenograf Kalju - Karl Kivi: »Scenografija, za katero uporabljam predvsem naravne materiale (les, papir, blago, pesek, veje ...), gledalca takoj popelje v čudoviti domišljijski svet pripovedovanja in branja pravljic. Zmes namišljenih in resničnih podob ustvarja magični in čarobni svet, v katerem je vse mogoče in verjetno. Svet, v katerem se lahko liki nenadoma pojavijo in izginejo, neživi predmeti pa oživijo. Oživljanje celotne zgodbe je bil zato izjemno zanimiv in zabaven proces, poln improvizacijskih rešitev.«

Avtor glasbe Ekke Västrik: »Ker prihajam iz Estonije, glasba v predstavo vnaša tudi 'eksotični' pridih severa. Vznemirljiva in navdihujoča estonska narava namreč močno vpliva na to, kdo sem. Za ustvarjanje zvoka in glasbe zato uporabljam inštrumente in predmete iz narave, različnost letnih časov pa bodo pričarali tudi posnetki zvokov iz narave.«


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/mini-teater-na-mednarodni-festival-treff-v-estoniji