Konec mandata za direktorico opere La Fenice še pred začetkom

Avtor: STA

Mandat direktorice beneške opere La Fenice Beatrice Venezi se je končal, še preden se je začel. Fundacija, ki upravlja z znamenito operno hišo, je v nedeljo sporočila, da je odpovedala vsa prihodnja sodelovanja z njo, potem ko je v intervjuju za argentinski časopis La Nacion obtožila italijanske glasbenike, da se okoriščajo z nepotizmom.


Foto: Pixabay

Nadzornik fundacije La Fenice Nicola Colabianchi, nekdanji Venezijin zaveznik, je dejal, da se je odločil, da jo odpusti zaradi izjav, ki se ponavljajo ter so žaljive in škodljive za umetniško in profesionalno vrednost fundacije Teatro La Fenice ter njenega orkestra.

Venezi naj bi oktobra postala prva direktorica gledališča La Fenice, potem ko so jo septembra lani imenovali kljub protestom orkestra in osebja proti domnevnemu političnemu vmešavanju zaradi njenih domnevnih povezav s premierko Giorgio Meloni. Venezi, ki s svojo svetlolaso pričesko sodeluje tudi v priljubljenem televizijskem oglasu za šampon, je veljala za del vladnega cilja, da se konča domnevna levičarska kulturna hegemonija v Italiji, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

36-letno hči skrajno desničarskega militanta je Meloni kmalu po tem, ko je kot desničarska voditeljica leta 2022 prišla na oblast kot prva italijanska premierka, imenovala tudi za glasbeno svetovalko vlade. Premierka jo je večkrat pohvalila, prejela pa je tudi nagrado njene stranke Bratje Italije (FdI).

Venezi ni nikoli prej vodila večjega opernega orkestra, kritiki pa so izpostavljali, da s svojo kratko dirigentsko kariero ni primerna za mesto v instituciji, kot je La Fenice. Britanski Daily Telegraph je tudi zapisal, da je bila pianistka in dirigentka, rojena v Lucci, žrtev seksizma, mizoginije in diskriminacije na podlagi svoje starosti.

Minister za kulturo Alessandro Giuli, ki je zagovarjal njeno imenovanje, je v nedeljo dejal, da popolnoma zaupa Colabianchiju. Izrazil je tudi upanje, da bo odločitev razjasnila nesporazume in napetosti v dobro operne hiše in mesta Benetke.

Venezi se je v intervjuju opisala kot tujka v italijanskem glasbenem svetu, ki se upira spremembam. Pred tem je dejala, da ji je mecenstvo omogočilo, da lahko v celoti deluje v tujini. Glavna gostujoča dirigentka operne hiše v Buenois Airesu je tudi dejala, da so se položaji v beneškem orkestru "praktično prenašali z očeta na sina".

V uradu premierke Meloni so zanikali poročilo časnika Corriere della Sera, da je podpisala soglasje k odpustitvi.


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/konec-mandata-za-direktorico-opere-la-fenice-se-pred-zacetkom