Z umetnico Nežo Knez na zvočno potovanje po poti vremenskega balona

Avtor: STA

Umetnica Neža Knez vabi na zvočni sprehod na Ljubljanski grad. Zvočni sprehod z naslovom Sledim bo zbrane popeljal na zvočno potovanje po poti vremenskega balona, od vzpona do preloma. Premiera bo drevi ob 19. uri, ponovitev v četrtek ob isti uri. Zbirno mesto je na spodnji postaja vzpenjače na Ljubljanski grad.


Foto: Pixabay

Umetnica za izhodišče raziskovanja in zvočnega potovanja izbere vremenski balon, ki se uporablja za meteorološka merjenja in napovedovanje vremena. Vsak dan se po vsem svetu v zrak spusti več kot 800 balonov, ki se, prepuščeni zračnemu tlaku, temperaturi, gostoti, pritisku in vetru, dvigajo v atmosfero.

Atmosferično imaginarno potovanje od tal v ozračje in nazaj se bo začelo pod grajsko vzpenjačo, s katero se bodo udeleženci povzpeli na Ljubljanski grad in se na koncu tudi spustili z njega. Kot je pojasnila umetnica, je želela, da doživijo vzpon in padec, kot ga bodo zasledovali pri balonu. Vmes se bodo z nekaj postanki sprehodili po grajskem griču.

Štiridesetminutna zvočna kompozicija vsebuje zvočne posnetke meteoroloških instrumentov, terenske in studijske posnetke, intervjuje s strokovnjaki na tem področju ter sledenje poti balona z opazovalcem, ki ga spušča, mu sledi in zbira podatke. Udeleženci bodo sledili metaforičnemu izpustu, dviganju, raztezanju, poku, padanju in pristanku. Temu zvočnemu potovanju bo sledil tudi umetničin glas, ki bo še dodatno preizpraševal trenutke sprememb, transformacij, smeri, hitrosti, gostote, temperatur, vlažnosti, vetrov itn.

Neža Knez se je, kot je pojasnila, zjutraj pridružila meteorologu in sledila točno določenem balonu. Sledenje je trajalo približno uro in pol, balon je na zemljo padel nekje v Avstriji.

Kot je še povedala, sta dve postaji zvočnega sprehoda bolj performativne narave. Na eni bo sama napihovala balon, ob tem na posnetku preizprašuje raztezanje balona, govori o pljučih, vdihu in izdihu, na drugi, ko je balon že skoraj v troposferi, pa bodo udeleženci v roke dobili kocko ledu. Preko objekta, ki se jim topi v rokah, umetnica preizprašuje transformacije, ki se dogajajo visoko nad nami. Na točki, ko na posnetku pride do poka balona, pa tudi sama poči balon.

Leta 1990 rojena Neža Knez je intermedijska umetnica, ki deluje med Ljubljano in Zagrebom. Njeno delo raziskuje hibridne formate, ki združujejo diskurzivne in poetične principe umetniške prakse, pri čemer na njih gleda kot neločljive od vsakdanjega življenja. Osredotoča se na "male", nevidne, krhke in občutljive procese znotraj in skozi medije ter materiale. Zanimajo jo odnosi in difrakcije, ki nastajajo pri strukturiranju oblik, naj gre za gibljive slike, zvok, jezik ali mešane medijske instalacije. Sodeluje z umetniki iz Slovenije in tujine v obliki umetniških raziskavah, razstav in filmskih produkcijah.

Zvočni sprehod Sledim je nastal v produkciji zavoda Cona. Za zvočni sprehod je obvezen prispevek v višini pet evrov, ki krije karto za vzpenjačo.


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/z-umetnico-nezo-knez-na-zvocno-potovanje-po-poti-vremenskega-balona