Od ljudske medicine do družbenokritičnih neskončnih dni

Avtor: Kaja Novosel, Program Ars

Uredništvo igranega programa se bo s četrtkovo radijsko igro Neskončni dnevi spomnilo na dramskega igralca Petra Musevskega, ki bi letos praznoval 60. rojstni dan.


Foto: Pixabay

Premiera kratke radijske igre Drsenje bo poslušalke in poslušalce popeljala na Idrijsko med mlado generacijo, ki išče smisel v prostorih med domačim rudarskim krajem in večjimi mesti, ki ne prinašajo izpolnitve.

Radijska igra

Dokumentarna radijska igra Medicinae popularis Sloveniae Ars predstavlja ljudsko zdravilstvo na Slovenskem, ki je danes že del narodove zgodovine in dokaz njegovega življenja tako v geografskem kot tudi duhovnem prostoru. Radijski dokumentarec poskuša predstaviti ljudsko medicino s treh vidikov: mističnega, religioznega in s pomočjo pojmovanja vraževerja v sodobnem času. Posneto gradivo je zbrano s celotnega ozemlja, kjer prebivajo Slovenci, pripovedovalci pa so bili v glavnem starejši ljudje, ki so živeli po kmetijah, domovih upokojencev in farovžih. Avtorja Jasna Vidakovič in Aleš Jan (tudi režiser dokumentarca) sta v igro iz leta 1986 vključila tudi strokovno, medicinsko plat ter ritualno in duhovno funkcijo, ki jo je ljudsko zdravilstvo s pomočjo ljudske ustne literature imelo v življenju slovenskega naroda.

Četrtkovo radijsko igro Andreja E. Skubica z naslovom Neskončni dnevi bo Uredništvo igranega programa posvetilo dramskemu igralcu Petru Musevskemu, ki bi letos praznoval šestdeset let. Peter Musevski je v radijski igri odigral glavno vlogo Matjaža, ki se skupaj z dekletom Nežiko (Polona Juh) sooča s tipičnimi težavami socialnega obrobja. Brezobzirni kapitalizem ju je potisnil v ponižujoče životarjenje, izguba osnovnega človeškega dostojanstva pa mladeniča navsezadnje vodi v nasilen, brezupen odziv. Zgodba mladega para je uokvirjena kot bombastični prispevek radijske novinarke (Milena Zupančič), ki v čim večjem medijskem odmevu išče lastno korist. Trpko radijsko delo tako družbenokritično opozarja na obubožanje dela prebivalstva, odrinjenega na rob družbe, in na cinizem množičnih medijev. Peter Musevski, ki je v svoji karieri najbolj večplastno ujel ravno vloge malih in preprostih ljudi, pa je ponižanega in razžaljenega protagonista Matjaža interpretiral subtilno ter s kompleksno, večplastno bolečino in empatijo.

Na Prvem programu bo v torkovem terminu celovečerne radijske igre na sporedu psihološka kriminalka hrvaškega pisca Luka Paljetka z naslovom Človek, ki je bil nor. Psihološko napetost je avtor ustvaril najprej z razgaljanjem norosti dveh bratov (Ivan Rupnik in Jernej Šugman), v drugem delu pa presenetil z razkritjem igre v igri. Igro je leta 1993 režiral Gregor Tozon.

Kratka radijska igra

Nova kratka radijska igra Drsenje slovenskega avtorja Iztoka Jereba se osredinja na vnovično srečanje Anje (Magda Tušar) in Mateja (Ivan Peternelj) v domači Idriji po pogrebu skupne prijateljice in sošolke, ki je naredila samomor. Spomin nanjo, ki je za Mateja še precej travmatičen, je le izhodišče za osvetlitev zgodbe o tem, kaj je pomenilo oditi iz majhnega rudarskega mesta in si ustvariti življenje drugje in kako je s tistimi, ki so obstali v istem brezperspektivnem mestu. Igra je posneta v idrijsko-cerkljanskem narečju, nastala pa je v sklopu projekta Talenti EU-regij, ki se osredinja na evropsko demografsko težavo bega možganov. Kratka radijska igra Drsenje v režiji Alena Jelena bo premierno zazvenela v soboto ob 19.30 na programu Ars.

Kratko radijsko igro Zmaji so je režiserka Elza Rituper priredila po kratkoproznem delu Toma Kočarja. Domiselna parodija se tematsko ozira na zaposlovanje nezaposlenih, ki pa je za zaposlenega popolnoma nesmiselno. Podjetju je namreč motivacija predvsem davčna olajšava, s tem pa dogajanje odstre način razmišljanja in ravnanja v podjetjih, kjer zaposleni šteje le toliko, kolikor ugodnosti prinaša podjetju – kar je vsekakor sodobna tema današnjega časa. Kratka radijska igra je nastala leta 1997, na sporedu bo v sobotnem terminu kratke radijske igre na Prvem programu.

Radijska igra za otroke

Mladi poslušalke in poslušalci bodo v nedeljskem jutru lahko poslušali radijsko igro za otroke, ki bo predstavila življenje račje družine. Oče Rac (Janez Hočevar - Rifle) in mama Čopka (Barbara Žefran) vodita svoje male račke v okolju, v katerega so ljudje že precej posegli in ki ni več primerno za neudomačene živali – družina mora tako premagovati vedno nove težave, če želi preživeti. Radijsko igro za otroke Račke med lokvanji je napisal Franček Rudolf, leta 2002 pa režiral Aleš Jan.

Poslušalke in poslušalci lahko predvajane radijske igre poslušate tudi na spletnih straneh Prvega in programa Ars ter na RTV 365. Radijske igre so na spletu na voljo še trideset dni po radijskem predvajanju.

 

Spored radijskih iger od 7. do 13. julija 2025

Ponedeljek, 7. julija
Radijska igra ob 20.00 (Ars) – Aleš Jan, Jasna Vidakovič: Ljudska medicina

Torek, 8. julija
Radijska igra ob 21.05 (Prvi) – Luko Paljetak: Človek, ki je bil nor

Četrtek, 10. julija
Radijska igra ob 22.05 (Ars) – Andrej E. Skubic: Neskončni dnevi

Sobota, 12. julija
Kratka radijska igra ob 19.30 (Ars) – Iztok Jereb: Drsenje (PREMIERA)
Kratka radijska igra ob 22.40 (Prvi) – Tomo Kočar (prir. Elza Rituper): Zmaji so

Nedelja, 13. julija
Radijska igra za otroke ob 8.05 (Prvi) – Franček Rudolf: Račke med lokvanji


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/od-ljudske-medicine-do-druzbenokriticnih-neskoncnih-dni