V Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) bodo drevi premierno uprizorili predstavo 55. člen, poimenovano po členu slovenske ustave o pravici odločanja o rojstvu otrok. Po besedah režiserke Tjaše Črnigoj sega v preteklost boja za pravico in je aktualna, saj živimo v časih s težnjo po retradicionalizaciji družbe in omejevanju podobnih pravic.
Protest 11. 12. 1991 / Foto: Igor Modic, hrani Muzej novejše zgodovine
Kot jugoslovanska socialistična republika je imela Slovenija od leta 1974 v ustavi zapisano pravico do odločanja o rojstvih otrok, ko se je osamosvajala, pa je bila ta pravica znova postavljena pod vprašaj, so zapisali pri SMG. Pri sprejemanju nove ustave je bil člen, ki ščiti pravico do umetne prekinitve nosečnosti in jemanja kontracepcije eden najbolj kontroverznih, je povedala Črnigoj.
Režiserko je navdihnila knjiga Kako smo hodile v feministično gimnazijo, predstava pa je nastala na podlagi arhivskega materiala in pogovorov z akterkami boja za pravico o svobodnem odločanju o rojstvu otrok Mojco Dobnikar, Matejo Kožuh Novak, Sonjo Lokar, Metko Mencin, Tanjo Rener, Mirjano Ule, Živo Vidmar in Vlasto Jalušič, ki je uredila omenjeno knjigo.
Posameznice so podale svojo perspektivo glede časa, ko je Slovenija imela v ustavi zapisano pravico do odločanja o rojstvih otrok, začetka teženj k omejitvi te pravice, sprejemanja nove ustave in boja za pravico o svobodnem odločanju glede rojstva otrok.
Črnigoj se zdi pomembno, da se v takšnih časih spomnimo, da naše pravice niso samoumevne in da se je bilo za njih treba boriti. Po njenih besedah živimo v časih, ko se čuti težnjo po retradicionalizaciji družbe in omejevanju podobnih pravic na različne načine v Sloveniji in državah blizu nas.
Pri snovanju predstave jo je motivirala informiranost gledalcev o pomenu boja za pravice, njena želja pa je, da se predstava dotakne gledalcev na telesni ravni in da začutijo napetost takratnega boja. Predstava osvetljuje pripoved o povezovanju, podpori in zavezništvu, zaradi katerih je pravica do izbire v Sloveniji danes zaščitena z ustavo, so še zapisali pri SMG.
Nastopajo Tamara Avguštin, Anja Novak, Katarina Stegnar in Miranda Trnjanin, ki so poleg Črnigoj soavtorice scenarija. Za umetniško sodelovanje, scenografijo in kostumografijo je poskrbela Tijana Todorović, dramaturgijo poleg Črnigoj Urška Brodar, glasbo in oblikovanje zvoka Tomaž Grom, video Ana Čigon, za oblikovanje svetlobe in videa pa Borut Bučinel. Lektorica je Mateja Dermelj, vodja predstave pa Urša Červ.
Današnji razprodani premieri sledijo ponovitve do 28. maja.
Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/v-smg-predstava-55-clen-o-pravici-do-odlocanja-o-rojstvu-otrok