Javnosti predstavili dragocen rokopis libreta Wagnerjeve opere Tannhäuser

Avtor: STA

Fundacija Richarda Wagnerja iz bavarskega Bayreutha je ob letošnjem 212. rojstnem dnevu slavnega skladatelja javnosti prvič predstavila prvo različico rokopisa libreta opere Tannhäuser, ki je dolgo časa veljal za izgubljeno. Wagnerjev muzej je rokopis pridobil na lanskoletni dražbi avkcijske hiše Christie's iz Londona za 140.000 evrov.


Foto: Pixabay

Libreto, ki je bil lani prodan na dražbi, velja za najpomembnejši Wagnerjev rokopis, ki je prišel na trg v zadnjih 20 letih.

Skladatelj ga je leta 1852 podaril svojemu prijatelju Wilhelmu Baumgartnerju iz Züricha. Nato se je sled za njim izgubila - vse do leta 1996, ko ga je neznani pošiljatelj dal na dražbo pri Sotheby's, nakar je končal v zbirki zbiralca umetnin Helmuta Nanza, ki je umrl leta 2020. Konec lanskega leta so ga ponovno prodajali na dražbi.

Rokopis vsebuje številne popravke, črtanja in dodatke. V primerjavi s čistopisom, ki se prav tako nahaja v Bayreuthu, so med obema številne razlike. Zaradi tega je rokopis zanimiv za raziskovalce, saj omogoča globok vpogled v genezo dela, ki je imelo premiero leta 1845 v Dresdnu, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Po poročanju bavarskih medijev rokopis obsega izvirno ovojnico, naslovnico in 17 strani na desetih dvojnih listih. Na koncu je podpis Richarda Wagnerja. Datum nastanka rokopisa so določili med 29. januarjem in 22. marcem 1843. Prvotni naslov rokopisa je bil Der Venusberg (Venerina gora).

Narodni arhiv Richarda Wagnerja v Bayreuthu poseduje največjo Wagnerjevo zbirko na svetu. "To pomeni, da smo dolžni poskrbeti, da so takšni predmeti v javni lasti in da ne izginejo v zasebnih trezorjih," je ob tem povedal direktor Muzeja Richarda Wagnerja Sven Friedrich.

Na 212. rojstni dan Richarda Wagnerja (1813-1883), 22. maja 2025, so rokopis prvič predstavili javnosti v Wagnerjevi vili Wahnfried v Bayreuthu.

Nemški operni skladatelj, dramatik, pesnik, pisatelj, gledališki režiser in dirigent Wagner velja za utemeljitelja opere kot celovitega glasbenodramskega gledališkega projekta, gesamtkunstwerka. Po osnovni usmeritvi je bil romantik. Uvedel je t.i. melodični vodilni motiv, vezan na posamezne like in ideje, s tem pa odprl pot k novi glasbi in atonalnosti. Tematsko se je opiral predvsem na germansko mitologijo.


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/javnosti-predstavili-dragocen-rokopis-libreta-wagnerjeve-opere-tannhauser