Leta 1992 je znameniti Škofjeloški pasijon, ki so ga v 18. stoletju uprizarjali na ulicah Škofje Loke, prvi uprizoril Radio Slovenija. Velikonočni ponedeljek je posebej primeren dan, da znova prisluhnemo tej radijski igri.
Foto: Pixabay
V zadnji aprilski teden letošnjega leta s pisanicami stopamo skozi velikonočni ponedeljek. Praznično, torej. Pokrajina radijskih iger poleg Škofjeloškega pasijona, ki je bil leta 2016 vpisan na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, pa z raznovrstnimi temami nadaljuje svoj razgibani slušni relief s skupnim imenovalcem – čas, prostor in življenje. Čeprav se bitkam, takšnim in drugačnim, junaki tokratnih iger niso mogli izogniti, pa jih vendarle preveva optimizem. Takšen, ki ga lahko prinese konec vojne, mladostniško uporništvo dveh zaljubljencev ali pa čarobni pisalni strojček, ki v nesmiselnem duelu preči bojišče samo z lepimi mislimi. Čeprav se zdi v svetu razplamtenih vojnih žarišč, neprestane ekonomske negotovosti in osebnih stisk takšen optimizem precej utopičen, pa zares ni. Gre le za odločitev, kakšna bo prizma pogleda in odnosa do časa, prostora in naših življenj. Kot kažejo junaki iger tega tedna, ta pot ni zmeraj težka. Le odločiti se moramo zavestno, da bomo stopili po njej in ne po poti gneva, srda, jeze, sovraštva ali maščevalnosti.
Znameniti pasijon na velikonočni ponedeljek
V velikonočnem času so na škofjeloških ulicah uprizarjali znameniti Škofjeloški pasijon. Tega so sicer uprizarjali na škofjeloških ulicah med letoma 1721 in 1765, besedilo pa je nastalo v samostanu škofjeloških kapucinov. Leta 1987 je izšel v diplomatični transkripciji Jožeta Faganela in s prevodom latinskih in nemških delov Primoža Simonitija v zbirki Kondor. Leta 1992 pa je integralno besedilo prvi uprizoril Radio Slovenija. Tokratna radijska igra na Arsu je bila posneta v posebnem razpoloženju, zaznamovanem s samosvojim verskim in gledališkim doživljanjem.
Avtor radijske priredbe in režiser igre iz leta 1992 je Aleš Jan.
Ko se znajdeš v zgodovinskem mezaninu – 2. del
Torkova radijska igra na Prvem prinaša premiero še drugega dela Kapucinske grobnice po istoimenskem romanu avstrijskega pisatelja in publicista judovskega rodu Josepha Rotha. Osrednji junak Franc Ferdinand Trotta, po narodnosti Slovenec, na ozadju svoje družinske kronike izriše propad nekdaj skupne domovine, mogočne avstro-ogrske monarhije, in v obdobju porajajočega se nacizma problematični prehod v novonastalo avstrijsko družbo. Dogajanje igre je tako ujeto v zgodovinskem mezaninu, ko stari svet z vso svojo aristokratsko omikanostjo ne obstaja več, novi družbeni red pa se še ni vzpostavil.
Drugi del se začne s koncem vojne, Trottovo vrnitvijo na Dunaj, s spoprijemanjem z "novo stvarnostjo", smrtjo mame, rojstvom sina in razhodom z Elisabeth. Gostilničar Feldmann pa že nakaže prihod nacizma in s tem druge svetovne vojne.
Igra je nastala v sklopu Evropske prestolnice kulture Nova Gorica–Gorica kot del širše mednarodne koprodukcije. Režijo igre, posnete z igralci ansambla SNG-ja Nova Gorica, podpisuje Klemen Markovčič, tonsko podobo Urban Gruden, izvirno glasbo pa Silence (Boris Benko in Primož Hladnik).
Ko mladostniška ljubezen preči meje kraljestev Pipi in Popo
Četrtkova radijska igra na Arsu je komedija Leonce in Lena in je zagotovo eno najlepših del romantične dramske literature, sicer izpod peresa nemškega dramatika Georga Büchnerja. Rojen leta 1812 se je že v mladosti zanimal za gledališče in je v tem zanosu s skoraj genialnim pisateljskim zagonom napisal tri igre: Dantonovo smrt, delo Woyzeck in komedijo Leonce in Lena. Vse tri stvaritve so ostale napol torzo oziroma nedokončane, saj je leta 1837 Büchnerju veliko prezgodnja smrt, star je bil komaj 25 let, pretrgala nadaljnje uresničevanje drznih literarnih zamisli. Zatem so na Büchnerjevo delo skoraj pozabili. Ni bil namreč v skladu s časom, saj je že v dobi romantike uporabljal značilne ekspresionistične, miselne in slogovne prvine, najočitneje v komediji Leonce in Lena, skoraj shakespearske globine. S svojo drzno pesniško metaforiko in izredno sodobno miselno podobo je blizu današnjemu času. Komedija Leonce in Lena je bila prvikrat uprizorjena leta 1913. V prepesnitvi Jožeta Udoviča in radijski priredbi Boruta Trekmana pa tokrat nagovarja v radiofonskem jeziku s svojim nebrzdanim romantičnim zanosom in izredno pretanjeno ironijo.
Režiser in tonski mojster Dušan Mauser, doajen slovenske radijske igre, je te vsebinske in oblikovne prvine leta 1968 prelil v bogato zvočno podobo in občuteno vodil vrhunsko igralsko zasedbo.
Življenjska pot kot vožnja z vlakom skozi predor
Sobotna kratka radijska igra na Arsu Predor po predlogi švicarskega avtorja Friedricha Dürrenmatta je groteskna igra, ekspresivna radiofonska metafora, v kateri je naslikana človekova življenjska pot kot vožnja z vlakom skozi predor. Igro iz leta 1998 je zrežirala Irena Glonar.
Odtujenost zakonskega para
Sobotna kratka radijska igra na Prvem Pravzaprav, nastala po predlogi Andreja Blatnika, skozi kratke stavke izriše čustveno stanje zakonskega para. Ta se namreč ové svoje odtujenosti in skuša najti rešilno skupno točko. Impresija je torej zavzeta kritična podoba sodobnega urbanega življenja.
Igro je leta 2011 režiral Gregor Tozon, v osrednjih vlogah pa nastopata Nataša Barbara Gračner in Željko Hrs.
Pisalni strojček miru
Čarobni pisalni strojček Smiljana Rozmana iz nedeljske slušne pravljice za dobro jutro nas popelje med kralje in nesmiselne bitke, kakršne so po navadi vse. Toda če dobro premislimo, potem ko igro slišimo, bi nam tak čarobni pisalni strojček na vsakem koraku lahko polepšal tudi ali predvsem današnje življenje. Zlasti na preštevilnih bojiščih, ko bi med dvema nasprotnima stranema ustvaril lep in naklonjen pisemski most.
Igro iz leta 1963 je zrežirala Rosanda Sajko.
Vse igre so še mesec dni po predvajanju v radijskem etru na voljo na zahtevo na spletnih straneh Prvega, Arsa ali pa na RTV 365 in RTV Živ Žav.
Spored radijskih iger od 21. do 27. aprila 2025
Ponedeljek, 21. april – Velikonočni ponedeljek
Radijska igra 22.05 (Ars) – Lovrenc Marušič – pater Romuald,
Aleš Jan: Škofjeloški pasijon (pasijon)
Torek, 22. april – Premiera
Radijska igra 21.05 (Prvi) – Joseph Roth: Kapucinska grobnica – 2. del (drama)
Četrtek, 24. april
Radijska igra 22.05 (Ars) – George Büchner: Leonce in Lena (komedija)
Sobota, 26. april
Kratka radijska igra 19.30 (Ars) – Friedrich Dürrenmatt: Predor (drama)
Kratka radijska igra 22.40 (Prvi) – Andrej Blatnik: Pravzaprav (drama)
Nedelja, 27. april
Radijska igra za otroke 8.05 (Prvi) – Smiljan Rozman: Čarobni pisalni strojček (pravljica 6+)
Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/ko-skofjeloski-pasijon-zazivi-na-radijskih-valovih