Na slovenskem odru premiera Zdravnice v režiji Martina Kušeja

Avtor: STA

Prva slovenska uprizoritev Zdravnice britanskega avtorja Roberta Icka bo v režiji Martina Kušeja v četrtek zaokrožila repertoar letošnje sezone v Slovenskem narodnem gledališču (SNG) Drama Ljubljana. Predstava postavlja medicinsko etiko proti verskim prepričanjem, populizmu, toksičnosti medijev ter vprašanjem identitete.


Foto: Peter Uhan / SNG Drama Ljubljana

Osnovni zaplet igre nastane, ko posameznica po poskusu umetne prekinitve nosečnosti zaradi sepse poišče zdravniško pomoč. Ker ji zdravniki ne morejo več pomagati, ji starši pošljejo katoliškega duhovnika z namenom, da bolnici olajša zadnje ure življenja. Obisku katoliškega duhovnika nasprotuje doktorica Ruth Wolff, vodja ugledne klinike za Alzheimerjevo bolezen, in tako tudi ona postane tarča medijske gonje, je o predstavi povedala ravnateljica dramske hiše Vesna Jurca Tadel.

Predstava Zdravnica odpira teme, ki zadevajo vsakega od nas, med drugim pa ponazarja tudi poseganje v identiteto in svobodo nekoga drugega, je Jurca Tadel povedala v izjavi. Namen uprizoritve je po njenih besedah tudi spodbuditi zavedanje o življenju v krhki družbi in nevarnostih, da posameznik zapade pod vpliv nekaterih mnenj, ki temeljijo na popolnoma nepreverjenih dejstvih in lahko uničijo posameznika.

Ni naključje, da je Robert Icke dogajanje postavil na tovrstno kliniko in za predmet raziskovanja izbral bolezen, pri kateri se človekova identiteta nepovratno razkraja, dokler popolnoma ne izgine, je v gledališkem listu zapisal Martin Kušej in dodal, da v predstavi do izraza med drugim prihajajo povezave in vprašanja medicinske profesionalnost, identitete, ekonomskih pritiskov ter toksičnih javnih diskurzov.

Aktualno igro je britanski avtor naslonil na komedijo Arthurja Schnitzlerja z naslovom Profesor Bernhardi iz leta 1912. Po mnenju Kušeja je Zdravnica politična in družbenokritična igra, ki je po desetletjih od Schnitzlerjevega časa še vedno aktualna. Tako Schnitzler kot Ick uporabljata bolnišnico z njenim zaprtim sistemom zdravljenja kot vzorčni primer družbe, ki jo zaposljujejo ekonomske in zdravniško-etične teme in v kateri pod na videz vedrim in profesionalnim površjem brbotajo veliki konflikti in pretresi.

Po besedah dramaturginje Diane Koloini predstava govori o javnem in družbenem svetu, z veliko gesto pa zajema serijo temeljnih problemov današnjega časa. Avtor je ženske postavil v like, ki jih v tradicionalni dramatiki vedno igrajo moški in s tem prevrednotil vloge spolov, zato so identitete likov v predstavi labilne in fluidne, je dodala.

Na odru bodo nastopili člani igralskega ansambla Drame Nataša Barbara Gračner, Bojan Emeršič, Timon Šturbej, Uroš Fürst, Saša Mihelčič, Saša Tabaković, Tina Vrbnjak, Marko Mandić, Maša Derganc ter Irena Yebuah Tiran in Aleš Valič kot gosta. Dramo je prevedla Tina Mahkota, lektorica pa je Tatjana Stanič. Pod scenografijo se podpisuje Jessica Rockstroh, pod kostumografijo pa Ana Savić Gecan. Za glasbo je poskrbel Aki Traar.

O iskanju identitete Kušej piše tudi v svoji knjigi Za mano belina, ki je nedavno izšla v slovenskem prevodu, in v njej opisuje tudi svoje dramsko uprizarjanje in vodenje dunajskega Burgtheatra.


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/na-slovenskem-odru-premiera-zdravnice-v-reziji-martina-kuseja