V Trbovljah bo drevi akademija ob 60-letnici Mladinskega gledališča Svoboda in 100-letnici stavbe Doma Svoboda, ki se je bo udeležila ministrica za kulturo Asta Vrečko. Pričakujejo tudi udeležbo ustanoviteljice Mladinskega gledališča Svoboda Trbovlje Nande Guček, ki je 89. rojstni dan praznovala v sredo, so sporočili iz mladinskega gledališča.
Foto: Pixabay
Ob visokem jubileju Mladinsko gledališče Svoboda Trbovlje pripravlja vrsto dogodkov, s katerimi bodo proslavili vse, kar gledališče predstavlja nekdanjim in zdajšnjim članom, lokalni skupnosti in kulturi na sploh. Med drugim pripravljajo knjigo spominov, dokumentarni film ter posebno edicijo Štilčkov - Štilovizijo.
Mladinsko gledališče Svoboda Trbovlje ne bi bilo takšno kakršno je, če se ne bi izoblikovalo znotraj legendarne stavbe Doma Svobode, ki letos praznuje častitljivih sto let. Kulturni hram Dom Svobode s svojo stoletno zgodovino simbolizira trdnost, obstojnost in moč kulture v lokalnem okolju, so ob tem navedli v gledališču.
V svojem obstoju je stavba doživljala zgodbe mnogih ljudi, ki so se v njej zbirali, ustvarjali in sanjali. Ta prostor, kot so zapisali v omenjenem gledališču, ni zgolj kulturna dediščina, je živ organizem, ki v vsakem kotičku nosi odtis preteklosti in daje upanje za bodočnost.
V gledališču so posebej veseli udeležbe upokojene učiteljice slovenščine Nande Guček, kije slovenščino poučevala "čez cesto" na Cankarjevi šoli. Bila je uspešna pri učenju deklamacije - pripovedovanju pesmi.
Skupaj z učenci se je poglobila v vsebino vsake pesmi. Poslušalcem, gledalcem so jo poskušali posredovat tako, da so jo ti doživeli in občutili. In tako so se morali poglobiti tudi v vsebino vsake vloge, v vsako gledališko osebo. In te gledališke osnove je Nanda uspešno in z občutkom vcepljala v mlade, nadobudne gledališčnike, premnoge generacije mladih, ki ustvarjajo še danes, navajajo v mladinskem gledališču.
Kulturno društvo Svoboda Trbovlje se že več let spopada s težavo zamakanja strehe nad betonskim delovnim hodnikom v stavbi Doma Svoboda, ki so jo člani doslej reševali z manjšimi delovnimi akcijami. Začelo je zamakati tudi nad odrom, kar pa že pomeni, da je streha v zelo slabem stanju in lahko uniči ter poškoduje oder, gledališko dvorano in tehnično infrastrukturo, so tudi opozorili.
"Lani smo intenzivno začeli z zbiranjem sredstev za celovito prenovo strehe, oblikovali dodatne dejavnosti in storitve društva ter oddali več prošenj za finančno pomoč, med drugim Občini Trbovlje in večjim lokalnim podjetjem. Hvaležni smo tudi naši lokalni skupnosti, ki se vedno odzove na klic pomoči in prispevajo v resnici ogromen znesek, a zbrana vsota še zdaleč ne zadošča za pokritje celotnih stroškov prenove strehe Doma Svobode," so zapisali v mladinskem gledališču.
Prenova strehe za kulturno društvo predstavlja izjemen finančni zalogaj, saj imajo že sicer visoke mesečne stroške, pozimi med 4000 in 5000 evrov. Kot eno redkih društev v Sloveniji, ki ima lastne prostore, v celoti sami krijejo stroške vzdrževanja. Pred pandemijo covida-19 je v Domu Svobode delovalo več društev, danes pa je Mladinsko gledališče Svoboda Trbovlje edino aktivno društvo v tem kulturnem hramu.
Gledališče napoveduje, da ne bo odnehalo, dokler ne bo zbralo celotnega zneska za obnovo strehe, saj si želijo ohraniti stoletno kulturno dediščino Doma Svobode in jo še naprej vračati lokalnemu okolju.
Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/v-trbovljah-akademija-ob-60-letnici-mladinskega-gledalisca-in-100-letnici-stavbe-doma-svoboda