Letošnji Teden slovenske drame priložnost tudi za ogled tujih predstav

Avtor: STA

Letošnji Teden slovenske drame, ki se danes začenja v Prešernovem gledališču Kranj, ponuja posebno priložnost slovenskemu občinstvu, da si ogleda in prisluhne dramatiki ter predstavam iz drugih držav. V okviru projekta Dramatika manjših evropskih jezikov bodo namreč na ogled predstave iz Kosova, Katalonije, Malte in Bolgarije.


Foto: Elton Alickaj

V Tednu slovenske drame so se vrsto let trudili spodbujati uprizarjanje slovenske dramatike v tujini z mednarodnim programom, v katerem so se s slovenskimi dramami predstavila tuja gledališča, letos pa bodo v mednarodnem programu festivala prvič na ogled predstave tujih gledališč, ki niso nastale po slovenskih dramskih predlogah.

Kot je povedal v. d. direktorja Prešernovega gledališča Kranj Rok Bozovičar, je omenjena novost prelomna točka za kranjsko gledališče in za festival. "S tem se nam namreč odpira neka mednarodna vidnost in možnost sodelovanja," je ocenil.

Hkrati pa je, kot je dejal Bozovičar, to tudi redka in lepa priložnost za slovensko občinstvo, da si ogleda nekaj, kar mu je manj poznano. Takšna gostovanja tujih gledališč so namreč razen v večjih kulturnih centrih v Sloveniji izjema. V Sloveniji sicer imamo festival Mladi levi, nimamo pa res močnega mednarodnega festivala, ki bi se osredotočal na dramska besedila in institucionalno gledališče, je povedal Bozovičar.

Koordinatorica projekta Dramatika manjših evropskih jezikov (DoSEL) Barbara Rovere je pojasnila, da bo na teh predstavah v ospredju način doživljanja jezika. Občinstvo bo namreč predstave doživelo v njihovih izvirnih jezikih, opremljene pa bodo s slovenskimi in angleškimi nadnapisi.

Na ogled bodo predstava Narodnega gledališča Kosova iz Prištine Izdajalčeva niša albanskega pisatelja Ismaila Kadareja, predstava Narodnega gledališča Ivana Vazova iz Sofije O moj bog bolgarske pisateljice Thee Denoljubove, predstava gledališke skupine Teatru Malta iz Valete z naslovom Drago ustvarjalca Andrea Mangiona in predstava Hiša Calores katalonskega dramatika Pera Riere v produkciji zavoda Sala Beckett iz Barcelone. Prav tako bo v okviru projekta na Tednu slovenske drame na ogled Boj na požiralniku Lovra Kuharja - Prežihovega Voranca v koprodukciji Prešernovega gledališča Kranj in Mestnega gledališča Ptuj.

Kot je povedala Rovere, se gledališča med seboj pomembno razlikujejo po metodologiji in načinu dela ter kulture znotraj organizacije. "Namen projekta je tudi v tem, da se kulturne organizacije bolje spoznavamo med seboj, da spoznavamo različne načine umetniškega vodenja ali izbora del za uprizoritev ter naše razlike v produkcijskih tehnikah," je povedala.

Osrednji namen projekta, ki ga v okviru programa Ustvarjalna Evropa podpira EU, je povečati mednarodno prepoznavnost in dostopnost dramskih del, izvirno napisanih v manjših evropskih jezikih. Partnerske organizacije ustvarjajo v slovenščini, albanščini, baskovščini, bolgarščini, estonščini, hrvaščini, katalonščini in malteščini. Cilj projekta pa je spodbuditi pogostejše uprizarjanje teh besedil.

Prešernovo gledališče Kranj je vodilni partner dvoletnega projekta, v katerem sodeluje še sedem drugih uglednih evropskih kulturnih organizacij. Njihovo povezovanje se je že pred nekaj leti začelo prav v okviru mednarodnega sodelovanja na Tednu slovenske drame. V kranjskem gledališču si namreč prizadevajo skozi festival na različne načine povečati uprizarjanje slovenske dramatike v tujini. Hkrati se Kranj uveljavlja kot pomembno prizorišče sodobnega evropskega gledališča, je prepričana Rovere.


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/letosnji-teden-slovenske-drame-priloznost-tudi-za-ogled-tujih-predstav