Mineva 150 let od rojstva francoskega skladatelja Maurica Ravela

Avtor: STA

Pred 150 leti se je na današnji dan rodil francoski skladatelj Joseph-Maurice Ravel. Poleg Clauda Debussyja je bil najpomembnejši francoski skladatelj na prehodu v 20. stoletje in ob Nikolaju Rimskem-Korsakovu ter Richardu Straussu največji mojster moderne orkestracije. Njegov Bolero je eno najbolj znanih klasičnih del.


Foto: Arhiv Pixabay

Joseph-Maurice Ravel se je rodil 7. marca 1875 v kraju Ciboure, družina se je še istega leta preselila v Pariz. Njegova mati je bila iz Baskije, oče pa Švicar. Že zgodaj je kazal nadarjenost za glasbo, s štirinajstimi leti se je vpisal na konservatorij v Parizu, kjer se je učil klavir in kompozicijo. Od leta 1920 je ustvarjal v glavnem blizu Pariza.

Ob izbruhu prve svetovne vojne se je skušal pridružiti letalstvu, vendar so ga zaradi fizične nesposobnosti zavrnili. Postal je voznik kamiona ter se večkrat znašel v smrtni nevarnosti, med drugim je ponoči vozil strelivo med nemškim bombardiranjem. Grozote vojne so kasneje navdihnile njegov klavirski Koncert v D-duru za levo roko, napisan za dunajskega pianista Paula Wittgensteina, ki je v vojni izgubil desno roko.

Med letoma 1922 in 1928 se je odpravil na daljši potovanji po Evropi in ZDA, kjer je dirigiral in ustvarjal glasbo. V Parizu ga je očaralo izvajanje in improviziranje majhnih jazzovskih skupin, ki so igrale po kavarnah. V Harlemu je obiskoval nočne klube.

Ravel je razvil eleganten, impresionistično-koloristični glasbeni izraz s prefinjeno melodiko, raznovrstno ritmiko in razkošno instrumentacijo.

Njegova glavna dela so uvertura k nenapisani operi Šeherezada, orkestrske skladbe Španska rapsodija, La valse in Bolero, opera Otrok in čarovnije, balet Dafnis in Hloa ter klavirska dela Koncert v G-duru in že omenjeni Koncert v D-duru za levo roko, Pavana, Vodne igre, Ogledala, Nočni Gašper in Couperinov grob.

Pisal je tudi kantate, samospeve in orkestrske priredbe, med drugim del Frederica Chopina, Claudea Debussyja in Modesta Petroviča Mussorgskega.

Orkestrsko skladbo Bolero je napisal leta 1928, prvič pa so jo izvedli 22. novembra v pariški operi Garnier. Delo je bilo sprva mišljeno kot balet, francoskemu skladatelju pa ga je naročila ruska plesalka Ida Rubinstein, ki je bila njegova prijateljica in podpornica. Delo je hipoma osvojilo tako kritike kot poslušalce po vsem svetu in je še danes eno najbolj prepoznanih glasbenih del.

Ravel se ni nikoli poročil in ni imel potomstva. Umrl je leta 1937 v Parizu.


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/mineva-150-let-od-rojstva-francoskega-skladatelja-maurica-ravela