Ob stoletnici rojstva treh legend slovenske opere Vilme Bukovec, Rudolfa Francla in Ladka Korošca

Avtor: SLOGI

V letošnjem letu mineva stoletnica rojstva treh znamenitih slovenskih opernih umetnikov, ki so sredi 20. stoletja, ko je bila slovenska opera na vrhuncu, najmočneje zaznamovali slovensko operno umetnost. V Slovenskem gledališkem inštitutu so se trem opernim legendam slovenske opere želeli posvetiti z jubilejnim dogodkom v živo, ki ga je korona najprej zamaknila in nato onemogočila. Stoletnici treh opernih legend se tako posvečajo v virtualni obliki.


Vilma Bukovec, Rudolf Francl in Ladko Korošec / Foto: Ikonoteka SLOGI - Gledališki muzej

Trojici je skupno umetniško delovanje v času, ko je bila opera v središču družbenega dogajanja in deležna vsesplošne pozornosti in naklonjenosti. Druži jo to, da se je večino časa razdajala na slovenskem odru in da je tudi skupaj začela svojo glasbeno pot v znamenitem Opernem studio ljubljanske Opere, ki ga je še v vojnem času ustanovil Mirko Polič. In skupna ji je letnica rojstva (1920), ki je dala Slovencem celo generacijo pevskih prvakov z izrazito prepoznavnimi glasovnimi znamkami: poleg Bukovčeve, Francla in Korošca še tenorista Mira Brajnika in baritonista Franceta Langusa (le eno leto mlajši je baritonist Samo Smerkolj). Omenjeni pevci so imeli v svojem času danes skoraj nepredstavljiv zvezdniški status pri občinstvu. Starejši privrženci opere se še danes spominjajo vrst čakajočih pred operno blagajno, ki so se pred nekaterimi predstavami in pevskimi gostovanji vile na ulico; spominjajo se dijaškega stojišča (znamenitega »oksenštanta«), nekoč vrelca dolgih ovacij, s katerimi je avditorij nagrajeval svoje ljubljence.

Več o opernih umetnikih lahko preberete na spletni strani SLOGI..


Vir: http://veza.sigledal.org/prispevki/ob-stoletnici-rojstva-treh-legend-slovenske-opere-vilme-bukovec-rudolfa-francla-in-ladka-korosca