24. mednarodni festival uličnega gledališča
24. mednarodni festival uličnega gledališča poteka pod sloganom Še znamo biti skupaj?. Ideja tega se je porodila ob izkušnji iz leta 2020, ko se je zdelo, da po (pre)dolgi zaustavitvi javnega življenja zaradi epidemije vsi komaj čakamo, da se ponovno (z)družimo, a se je izkazalo, da smo se v obdobju, ko so nam prepovedovali fizično bližino, nalezli tudi socialne distance. Da smo se zaprli v mehurčke, ki jih bo težko razb(lin)iti, in se preprosto odtujili drug od drugega. Zato se postavlja vprašanje: ali še zmoremo zdržati kratek čas v družbi in bližini ljudi, ki jih ne poznamo, oziroma, ali si to sploh (še) želimo?
Raznolik umetniški program od 25. 6. do 4. 7. gostuje v 11 mestih (Maribor, Kamnik, Gornja Radgona, Nova Gorica, Šoštanj, Ljubljana, Krško, Novo mesto, Sežana, Logatec, Ilirska Bistrica), na ulicah teh pa nastopa več kot 70 umetniških ustvarjalcev iz Slovenije, Italije, Nemčije, Španije, Nizozemske, Francije, Švice, Čila, Gane, Velike Britanije in Kolumbije.
Del programa bo prvič neposredno prenašan prek spleta – v formatu SIMS (sinhroni interaktivni multi stream), ki omogoča ogled dogodka (tudi za nazaj) skozi 4 različne perspektive ter igrivo izkušnjo menjavanja teh, zato uporabniku ponuja drugačno, privlačno in edinstveno doživetje ulične umetnosti, ki ga lahko (so)ustvari sam.
V Ljubljani (30.6.-3.7.) festival poteka ob Ljubljanici, pri Cukrarni (med Plečnikovimi zapornicami Fabianijevim mostom). V okviru programa se bodo med drugim odvili finalni izbor za mednarodno nagrado odličnosti urbANA ljubljANA 2021, interdisciplinarni umetniški spektakel Reka sedmerih imen, v Sloveniji še nikoli viden robotski spektakel in pohodni gledališki performans Dante 453, ki so ga ob 700. obletnici smrti Danteja Aligherija v Gledališču Ane Monro ustvarili v koprodukciji z našim partnerskim festivalom Approdi (ITA).
Posebna novost je program P2P, v okviru katerega se trem umetniškim skupinam/ustvarjalcem ponudi možnost t. i. peer to peer učne metode, pri kateri gre za izmenjavo znanj in izkušenj med ”enakovrednim” udeleženci, njihove predstave pa si boste lahko v središču mesta še enkrat ogledali od 4. do 7. 7.
Na festivalskem prizorišču se že peto leto zapored ustvarja ambient Dnevne sobe, v katerem se gosti tudi knjigarno.
Vir: http://veza.sigledal.org/festival/ana-desetnica-f-5