#brazgotine #kemseks

Produkcija: Škuc gledališče, Zavod Kolaž
Avtor: Sandi Jesenik
Režija: Alen Jelen


Foto: Marcel Obal

Besedilo in uprizoritev se dotikata tabuizirane kemseks teme v LGBT skupnosti.

V zahodnem svetu je razširjenost uporabe drog alarmantna. Ta fenomen je uprizorjen skozi osebne zgodbe posameznikov. Fenomen kemseksa postaja čedalje bolj popularen in se pojavlja tudi v heteroseksualni populaciji. Različne aplikacije in spletne strani za zmenke so še olajšale pot do prepovedanih substanc in iskanje potencialnih partnerjev s podobnimi željami. Pri prakticiranju kemseksa se pogosto zgodi, da postane ta oblika spolnega odnosa s substancami stalna praksa. V veliki večini so za uporabniki boleče zgodbe, ki so posledica travm, potlačenih spominov, nizke samopodobe ali nesprejemanje lastne spolne orientacije. Posledica uživanja drog za vikend se med tednom, ko se načeloma telo čisti in kaže na fizično odvisnost, pri posameznikih kaže tudi kot močna depresija, anksioznost ter slaba in razdražena komunikacija z bližnjimi.

Vloga sramu je v takšnih primerih pomembna. Ob morebitnih globljih problemih se je pomembno pogovoriti s partnerjem, prijateljem, nenazadnje tudi s strokovnimi zdravstvenimi delavci, ki lahko ponudijo pravi naslov za plan odvajanja od tovrstnih drog. Bojazen pred stigmo je velika in poleg tega je tukaj pomembna še finančna stabilnost. Uporabniki se pogosto znajdejo v veliki stiski, saj zaradi zasvojenosti izgubijo običajen način življenja in zabredejo v težave. Zato so prvi znaki izjemno pomembni, da jih okolica prepozna in ne obsoja. Odvisniki se kaj hitro lahko znajdejo v začaranem krogu prepuščanja užitkom, ki ga dobijo pri kemseksu. Pozitivna stran, ki jo uporabniki pripisujejo drogi, je povečan libido, sproščanje zavor v močni seksualni potenciranosti čutov.

V načinu življenja, ki nam ga narekuje tempo in v katerem izgubljamo stik s človekom ter postajamo »roboti«, ki se ženejo za uspehom, izklesanim telesom ipd., so droge kot ventil za sproščanje. Nedvomno gre za bolezen novodobne družbe. Droge postajajo cenovno dostopne in na nek način pomenijo določeni družbeni status. Velikokrat že zelo mladi posegajo po tovrstnih poživilih, saj raziskujejo spolno življenje in tako pridobijo na samozavesti. Nevarnost, ki preti posameznikom pri izvajanju kemseksa, je zasvojenost. Nenadzorovano uživanje drog vodi v dolgotrajne probleme, vpliva na fizično in psihično zdravje, kar ima lahko daljnosežne posledice. V raziskavah so fenomen kemseksa najprej raziskovali v homoseksualni skupnosti, kjer njegova popularnost blesti.

Kemseks je del družbe, ta pojavnost pa je predstavljena v predstavi Brazgotine, ki je nastala na podlagi resničnih pričevanj. Pozitivne in negativne izkušnje posameznikov so vpletene v zgodbe, ki sobivajo z nami. 

Besedilo je nastajalo pod vplivom španskega bloga o kemseksu, ki ga je prevedla Ajda Krajnc. Prav tako je nastajalo pod vplivom pričevanj kemseks udeležencev pri nas in v tujini ter s pomočjo organizacij, ki omenjeno problematiko znanstveno raziskujejo.

V predstavi sta uporabljeni pesmi Paula Culshawa in Romea Mihaljevića iz knjige Dnevnik izginjanja v prevodu Braneta Mozetiča.

Zasedba

Dramaturg: Sandi Jesenik
Lektorica: Klasja Zala Kovačič
Kostumograf: Matic Hrovat
Glasbena oblikovalka: Nina Kodrič (NinaBelle)
Tehnična pomoč: Miha Bizjak
Strokovna pomoč: Jernej Škof, Sebastjan Sitar
Fotograf naslovnice in predstave: Marcel Obal
Oblikovalec naslovnice: Mitja Ostrc
Prevajalka gradiva: Ajda Krajnc
Snemalka predstave: Urša Bonelli Potokar

Nastopata: Rok Kravanja, Vid Klemenc


Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/brazgotine