Županova Micka

Produkcija: Slovensko ljudsko gledališče Celje
Avtor: Po komediji Antona Tomaža Linharta
Režija: Luka Martin Škof

Dramatik, pesnik, zgodovinar in šolnik Anton Tomaž Linhart (1755–1795) je bil večstransko nadarjena osebnost, človek širokih nazorov, izrednega ustvarjalnega poguma in moči.


foto Jaka Babnik

Ustvaril je pomembno umetniško in znanstveno zapuščino. V mladih letih je bil jezuitski gojenec in redovniški novinec v stiškem samostanu, nato slušatelj finančnih in političnih ved na Dunaju, po vrnitvi v Ljubljano uradnik pri deželnih stanovih in šolski komisar za gorenjsko okrožje. Pripadal je prostozidarski loži. V Ljubljani je spoznal slovenske razsvetljence. Žiga Zois ga je pritegnil v svoj krožek in tako je Linhart postal eden najaktivnejših članov. Ustanovil je Društvo prijateljev gledališča, v njem sta s Zoisom uveljavljala slovenske razsvetljenske težnje.

Linhart je avtor prvih dveh slovenskih komedij. V Županovi Micki (1789), ki je nastala po dunajski predlogi Josefa Richterja Die Feldmühle (Vaški mlin, 1777), mu je uspelo iz nezahtevne predloge ustvariti živo podobo domačega življenja, Ta veseli dan ali Matiček se ženi (1790), ki jo je napisal po Beaumarchaisovi Figarovi svatbi, pa velja za prvo in edino slovensko komedijo velikega stila.

Županova Micka je bila prva igra v slovenskem jeziku, uprizorjena v prostorih današnjega celjskega gledališča davnega leta 1849, hkrati je tudi Linhartov prvi dramski poskus v slovenskem jeziku; mladostna dramska dela je namreč pisal v nemščini. Igra je nastala iz razsvetljenskega duha dobe, ki je spodbujala zdravo kmečko zavest in kazala brezdelno in pokvarjeno življenje plemstva. Linhart je socialni problematiki dodal tudi narodno.

Župan Jaka nagovarja svojo hčerko Micko, da bi se poročila z Anžetom, kmečkim fantom, vendar Micki bolj ugaja plemič Schönheim, ki ji je podaril zaročni prstan. Kasneje se izkaže, da plemič z dekletom ni imel resnih namenov in se je z njo le poigral. Schönheim je v resnici že zaročen z bogato vdovo Šternfeldovko in je Micki podaril prstan, ki ga je njemu podarila vdova. Vsi skupaj naredijo načrt proti prevarantskemu plemiču. Igra se srečno izteče s poroko Anžeta in Micke, vdova pa nažene lažnivega plemiča.


Zabavna zgodba o Micki in njeni poroki je klasično delo slovenske komediografije. Zabavna snov je tudi del obveznega domačega branja za šole.

Zasedba

Avtorji priredbe besedila - Ustvarjalci uprizoritve
Dramaturginja - Tina Kosi
Scenograf - Miha Knific
Kostumografinja - Nadja Bedjanič
Avtor glasbe in izvedba ljudskih pesmi - Mirko Vuksanovič
Lektorica - Metka Damjan
Svetovalka za gib - Tina Valentan

Nastopajo:


Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/zupanova-micka