R.E.M.

Produkcija: Nine Contemporary Dance Theatre, Peking
Režija: Risima Risimkin
Koreografija: Risima Risimkin


Foto: Arhiv Nine Contemporary Dance Theatre

“V svetu sanj, ki nas vodi v stanje podzavesti, in v mnogoterih nepovezanih podobah posameznika odkrivamo videz otožnosti, strahu, ljubezni in veselja. Potujemo prek nadrealnih pokrajin naših najglobljih občutij in dvomov, enako kot krmarimo skoz vsakdanje življenje … R. E. M. preiskuje telesne vidike podzavestnega, kjer so emocije magične, nerealnost življenja in njegove manifestacije. Gre za potovanje skoz intimni imaginarni svet, o katerem vemo le malo … vprašanje ostaja odprto … toda v resnici gre le za sanje, ali ne?« (Risima Risimkin)

Predstava temelji na raziskovanju sanj, ki ga je koreografinja opravila pred začetkom ustvarjalnega procesa. Zanimal jo je predvsem način tvorjenja podob med sanjanjem, zlasti v peti, rem fazi človeškega spanca (tudi »paradoksnem spanju«), med katero hitro premikamo oči in veliko sanjamo. Teh sanj se včasih spomnimo, včasih pa ne. Kadar se jih spomnimo, gre za čiste, le redko med seboj povezane podobe, ki govorijo o naši podzavesti, načinu našega funkcioniranja ter strahovih in željah, ki nas določajo. Predstava dejansko temelji na situacijah, ki izhajajo iz sanj plesalcev, ki v njej nastopajo. Prav vsak prizor vsebuje nekaj, kar je sanjal kateri od plesalcev, sliko, ki je pomagala razviti koreografijo in definirati odnose med tem posameznikom in preostalimi plesalci. Razvoj podob je tekoč, od prepoznavanja do utelešenja v gibu. Telesa postanejo nosilci sanj, ki se pretakajo od nepovezanih podob, prek nenarativnega razvijanja snovi, do zgodbe na odru, ki jo poganja fizična potreba po izražanju.

Nekateri prizori temeljijo na glasovih, ki jih proizvajajo plesalci.

Glasbo je prispevala znana makedonska skupina Lubojna.

Risima Rimiskin je ena vodilnih makedonskih koreografinj, ob tem pa umetniška vodja Plesnega festivala Skopje in Plesnega gledališča Skopje. Magistrirala je na Oddelku za koreografijo, baletno režijo in pedagogiko na Akademiji za glasbeno in plesno umetnost (AMTI) Univerze v Plovdivu v Bolgariji ter pridobila naziv baletna mojstrica. V sezoni 2012/2013 je delala kot koreografinja v Državnem baletu v Antaliji, Turčija. Trenutno je profesorica na Univerzi ESRA Pariz–Skopje–New York v Skopju ter umetniška vodja Plesne akademije Skopje, ki je nastala v sodelovanju s prestižno Plesno akademijo iz Rotterdama, Nizozemska. Gre za prvo sodobnoplesno akademijo v Makedoniji in širši regiji.

Pekinška Nine Contemporary Dance Company se posveča združevanju modernih plesnih tehnik in prvin kitajske tradicije. Skupina združuje različne umetniške načine dela in vrsto nadarjenih samostojnih umetnikov preučevalcev odrskega izražanja in telesne govorice kot odraza kitajske kulturne zavesti. Izvršni umetniški vodja skupine Chao Ke je končal študij na Plesni akademiji v Pekingu, nato delal kot koreograf in solo plesalec v Skupini za moderni ples, leta 2010 pa ustanovil Nine Contemporary Dance Company.

Zasedba

Oblikovanje luči: Risima Risimkin
Umetniški direktor: Chao Ke
Glasba: Luboyna
Kostumografija: Blagoj Micevski
Producent: Luo Xiaoying
Evropski producent: Matea Mijanovikj/Interart the Netherlands partner Joan van der Mast/New Dance Center

Nastopajo: Tang Yupei, Zhan Li, Zhao Jin, Han Lina, Mao Ying, Pu Rui, Zhao Weiyuan, Xu Zidong


Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/r-e-m