14. festival sodobne uprizoritvene umetnosti v organizaciji Zavoda Bunker v sodelovanju z ll. gimnazijo Maribor
Včasih je bilo najstništvo tisto obdobje, v katerem se je izoblikovala posameznikova identiteta. Danes identiteta ni več nekaj izoblikovanega, ampak je dinamičen proces, ki se vse življenje prepleta v vedno novo celoto. V kakofoniji identitetnih izbir obstaja nevarnost, da nas izbira ogluši ali pa da postanejo izbire kategorične, kot da ni več časa in volje za celotno polje med črnim in belim. Prav v tem je pomembnost umetnosti; polje nedefiniranega, kjer vznikajo nove izbire in kjer so življenja in identitete zunaj kategorij, zunaj dihotomij.
Letošnji program Drugajanja vabi prav k razmisleku o identitetah in k doživetju identitet zunaj centra, naj bodo spolne, politične ali lokalno-globalne, naj bo to videnje drugačnega Maribora kot v vodenih ogledih Petra Šoureka, doživetje deziluzij generacije, polne pričakovanj kolektiva Beton Ltd., ali zgodbi odraščanja, bildungspredstavi MDLSX in Vzporedno. Kdo smo, kaj so naše želje in kdo so drugi? Iz polja vživetja v drugega, doživetja drugega, pa ne vznika samo boljše razumevanje sebe, ampak tudi ustvarjalnost in empatija. In prav to je polje, ki bi ga radi odprli z Drugajanjem, ne samo polje kulturno-umetnostne vzgoje, ampak polje doživetja, kjer lahko vsak, soočen z zgodbami drugih, najde svoje mesto v svetu – svojo identiteto.
Alma R. Selimović
izvršna producentka festivala Drugajanje
Bunker, Ljubljana
***
Iskanje svojega jaza je proces, ki je v različnih obdobjih našega življenja različno intenziven. Čas srednje šole spada med obdobja, ko najhitreje sprejemamo spoznanja različnih področij, jih pri sebi »gnetemo«; »žvečimo«, nekatera »izpljunemo«. Kar ostane, odnesemo s seboj kot svoj jaz, svoj življenjski in filozofski pogled. V glavnem je izoblikovan, seveda pa se bo spreminjal, dandanes mnogo bolj kot v preteklosti.
Šola ima pri tem pomembno, včasih skoraj odločujočo vlogo. Izobražuje, vzgaja, včasih bolj, včasih manj. II. gimnazija Maribor to počenja na več načinov, pri čemer je seznanjanje z drugačnimi načini sprejemanja vrednot in pogledov pomembna usmeritev šole. Zato tudi prirejamo festival Drugajanje s predstavami, ki nas prisilijo v razmišljanje o sebi in drugih ter nam pomagajo, da pogledamo vase in druge.
Letošnji festival je usmerjen v iskanje identitete, kar daje festivalu še posebno težo. Verjamem, da bo podobno kot prejšnji številnim odprl nove svetove in prispeval k drugačnemu pogledu na svet od že ustaljenih, velikokrat klišejskih in stereotipnih pogledov.
Ivan Lorenčič
ravnatelj II. gimnazije Maribor
Vir: http://veza.sigledal.org/festival/drugajanje-3