Performans
Foto: Christoph Lepka
Koreografinja Anne Juren in režiserka Annie Dorsen sodelujeta v Magičnem, solistični plesni predstavi Anne Juren, ki uporablja kanon feminističnih performansov in rituale čarodejske predstave, da se poigrava z iluzijami, triki in preobrazbami. Juren in Dorsen delata s petimi ikoničnimi in vplivnimi performansi iz obdobja 1965–1975: Semiotics of the Kitchen Marthe Rosler, Cut Piece Yoko Ono, Freeing the Body Marine Abramović ter Interior Scroll in Meat Joy Carolee Schneemann. Vsako delo je podvrženo inverziji, v kateri so predpostavke in etike originala obrnjene na glavo.
Postavljanje omenjenih zgodovinskih feminističnih praks v kontekst čarodejske predstave je radikalni détournement, ki odpira vprašanja o položaju sodobne umetnice. Skoraj vsi simboli kulturnega levičarskega upora (od punk rocka do drag showov) so izgubili svojo politično ostrino in moč, ko so postali – drug za drugim – komodificirani in ujeti v okvir kapitalistične zabave. Prakse feminističnih performansov šestdesetih in sedemdesetih let preteklega stoletja so se doslej temu uspešno upirale – ker jih ni bilo mogoče prisvojiti, so bile (vsaj zaenkrat) izbrisane.
Sočasnost čarodejstva, koreografije in performansa vodi do presenetljivih obratov: vsa uporabljajo moč metamorfoze, telesa, magičnega predmeta, videnja občinstva. Te preobrazbe vplivajo na gledalce in vzbudijo v njih željo, da bi videli skozi dogodke na odru. Tako v procesu tudi sami postanejo predmet manipulacije. Juren se na očarljivo spektakularen način posveča učinkovitosti in skrivnostim ženskega telesa.
***
Annie Dorsen je avtorica in režiserka, ki dela na področju gledališča, filma, plesa. Najnovejše delo, algoritemski muzikal z naslovom Yesterday Tomorrow je doživelo premiero na Holland Festival. Svoj prejšnji algoritemski projekt A Piece of Work je predstavila v različnih krajih v ZDA in Evropi, njen prvi projekt Hello Hi There pa je bil premierno predstavljen na Steirischer Herbst leta 2010. Leta 2012 je ustvarila Spokaoke, participatorni projekt karaok, v katerem so namesto pop skladb uporabljeni politični in zgodovinski govori. Sodelovala je z Anne Juren pri Magično (2010) ter Anne Juren in DD Dorviller pri Pièce Sans Paroles. Je soustvarjalka in režiserka broadwayskega muzikala Passing Strange iz leta 2008. Spike Lee je o produkciji muzikala posnel film, ki je bil premierno predvajan na filmskem festival Sundance leta 2009.
Anne Juren je francoska koreografinja, plesalka, učiteljica in izvajalka metode Feldenkrais, ki živi na Dunaju. Po diplomi iz plesne umetnosti na Conservatoire National Superior of Dance v Lyonu se je seznanila s sodobnim plesom v Trisha Brown Company v New Yorku. V svojem delu poskuša kontekstualne meje koreografije razširiti z izpostavljanjem telesa različnim fizičnim, senzoričnim, kinestetičnim in mentalnim izkušnjam, pri čemer prevprašuje meje med zasebnim in javnim. Leta 2003 sta z vizualnim umetnikom Rolandom Rauschmeierjem na Dunaju ustanovila organizacijo Wiener Tanz- und Kunstbewegung. Z deli se je predstavila na številnih domačih in mednarodnih gledaliških dogodkih in plesnih festivalih. Trenutno dela doktorsko nalogo iz koreografije na UNIARTS, stockholmski akademiji za umetnosti.
Izvedba: Annie Dorsen, Anne Juren
Koreografija, čarodejski triki in izvajalka: Anne Juren
Svetovalec za čarodejske trike: Steve Cuiffo
Glasba: Christophe Demarthe
Scenografija: Roland Rauschmeier
Asistent scenografije: Sebastian Bauer
Luči: Bruno Pocheron, Ruth Waldeyer
Tehnično vodstvo: Bruno Pocheron (Ljubljana)
Kostumi: Miriam Draxl
Asistentka produkcije: Ruth Ranacher
Umetniško vodenje: Silke Bake
S podporo: Mesto Dunaj – oddelek za kulturo in Avstrijsko zvezno ministrstvo za izobraževanje, umetnost in kulturo, Avstrijski kulturni forum, Ljubljana
Dogodek je omogočila INTPA – Mednarodna mreža za ples in performans Avstrija Tanzquartier Wien s sredstvi BKA in BMEIA
Organizacija: Mesto žensk
V sodelovanju: Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana
Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/magicno