Očitno imajo globalni pop in lokalni kongovski ritmi precej več skupnega, kot smo si kdaj mislili.
Foto: Bart Grietens
Kinšasa, velemesto ob reki Kongo, je nedvomno eno najbolj živahnih krajev na svetu. Kljub pomanjkanju infrastrukture je zbirališče umetnikov in ena najpomembnejših kulturnih osi v Afriki.
Kanadska koreografinja Ula Sickle se je za Kinshasa Electric združila s tremi plesalci iz kongovske prestolnice. Njihova raziskava je pokrivala koncerte in klube v Kinšasi, kjer se pač plesi rojevajo in spreminjajo. Rezultat nam pokažejo v plesnem performansu, v katerem DJ Baba Electronica (umetnica Daniela Berdhan) v živo ustvarja nove posnetke svetovnih in kongovskih ritmov. V vsakem mestu na oder povabijo k sodelovanju domačega umetnika.
Ne zanima jih razdalja med Kinšaso in Ljubljano ali Afriko in preostalim svetom. Raje brskajo po številnih povezavah in izmenjavah današnjega vpetega sveta. Zanima jih, kako v tej vse bolj globalni kulturni krajini skrhanih križanj in puste enovitosti razviti svojski prepoznavni glas. Kako se poistovetiti s kulturo, ki ni izvorno tvoja, in z deli množične kulture, ki pripada vsem in nikomur?
Koreografinja in plesalka Ula Sickle v zadnjih letih sodeluje z umetniki, ki spodkopavajo normo sodobnega plesa in utelešajo druge gibalne zgodbe. Nastajajo izjemne predstave, v katerih ima pomembno vlogo preizpraševanje sodobnoplesnega kanona in politične moči popularnega plesa, v središču zanimanja pa je telo, s svojo muzikalnostjo, materialnostjo.
Povezava: www.ulasicle.com
Popol Amisi Popaul, plesalec iz Kinšase, se po študiju slikarstva in gledališča pridruži hiphop skupini Art-Con.
Jeannot Kumbonyeki Deba, po rodu iz Kisanganija, začne kot akrobat in poulični plesalec, potem pa ga pritegne sodobni ples, v okviru katerega sodeluje na številnih delavnicah Faustina Linyekule/Studios Kabako.
Joel Makabi Tenda, rojen v Kinšasi, je sprva rokoborec, zdaj pa je scela v plesu, izpopolnjuje se na delavnicah sodobnega plesa, hiphopa in je soustanovitelj zasedbe Art-Con.
Daniela Bershan alias DJ Baba Electronica se potika po različnih medijih in veličastno vzorči. Loteva se zahtevnih oblik in materialnih postopkov, ki jih vtke v svoje prepustno delo večkrat, na različnih ravneh, naj gre za kiparstvo, slikarstvo, performans, glasbo ali družbeno organiziranost.
Povezava: Baba Electronica
Zamisel, vodenje: Ula Sickle
Izvedba, slog: Popaul Amisi, Daniela Bershan, Jeannot Kumbonyeki Deba, Joel Makabi Tenda
Zasnova, izvedba glasbe: Baba Electronica (Daniela Bershan)
Domači umetnik: xxx
Scena: Ula Sickle, Daniela Bershan
Luč: Ula Sickle, Gwen Laroche
Dramaturgija: Sébastien Hendrickx
Tehnica: Gwen Laroche
Izvršna produkcija: Caravan Production
Pomoč pri produkciji: Kinshasa Dada Kahindo Siku
Koprodukcija: Kunstenfestivaldesarts, Kvs, Noorderzon Performing Arts Festival, Spring Performing Arts Festival Nxtstp & Départs
Pomoč: EU Kultura
Podpora: Flamska vlada – Mednarodni projekti, Komisija flamske skupnosti
Zahvala: Tale Dolven, David Helbich, Paul Kerstens
Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/kinshasa-electric