Dinamični prostori

Produkcija: Federacija

Interdisciplinarni umetniški projekt, ki združuje plesne ustvarjalce in arhitekte iz Slovenije, Hrvaške, Italije, Grčije in Kanade.


Foto: Madster

Celostna tema projekta je vzajemna povezanost med telesom, prostorom in vznikajočo dinamiko. V okviru te teme želimo predvsem preizprašati in redefinirati pojem telesa in prostora kot nečesa statičnega in fiksno določenega.

Naš psiho-somatski geštalt in zaznavni procesi nam namreč dajejo neomejene možnosti izkušnje in prostorskega-časovnega kontinuuma. Naša notranja narava je inherentno prepletena z našim zunanjim okoljem. Zanima nas torej preizprašati, razumeti in izkusiti to osnovno medsebojno povezanost med notranjo in zunanjo realnostjo: kako druga na drugo vplivata, se razvijata, oplajata in se slednjič skupaj pretapljata v novo izkušnjo, vkorporirano v naše samozavedanje.
 
Ni pomembno, kaj gledaš, ampak kako gledaš.
 
Kako lahko opazimo/vidimo, kar nas ne vznemirja?
 
Kako oblikujemo prostor in kako prostor oblikuje nas?
 
Kolektiv Federacija razvija delo z zapisi (angleško: scores), kot metodo dela in kot načinom uprizarjanja. Kot niz dogovorov/pravil zapisi zagotavljajo jasne meje in vzpostavljajo kreativno podlago za kolektivno participacijo, ki jo uvedejo umetniki v javnem prostoru kot katalizatorji. Obenem proizvajajo situacije, v katerih lahko izkušamo in opazujemo kompleksnost percipiranja in delovanja. Za nameček prinašajo možnosti presenečenja, skrite in ne-očitne kombinacije parametrov in/ali (načinov) odločanja, kar pomaga generirati percepcijske in/ali kreativne zasuke v izkušnji. Naše »vedenje« je na tak način redefinirano skozi proces utelešanja, fokus zanimanja pa je obenem preusmerjen s kaj na kako.
 
Mentor projekta je Juhani Palasmaa, ki je opozoril na podobnost v delovanju kolektiva z mednarodno priznanim revolucionarnim umetniškim tandemom Anno in Lawrencem Halprinom, ki sta povezala  ples in arhitekturo.
 
"I saw scores as a way of describing all such processes in all the arts, of marking process visible and thereby designing with process through scores. I saw scores also as a way of communicating these processes over time and space to other people in other places at other moments and as a vehicle to allow many people into the act of creation together, allowing for participation, feedback and communication" (Lawrence Halprin)
 
Tandem Halprin je neposredno povezan z Laszlom Moholy-Nagyjem (Buhaus), ki se je navduševal nad povezavo med arhitekturo in plesom:
 
"Z vidika subjekta se izkušnja prostora lahko najbolj neposredno odvije skozi gib/gibanje, na višji ravni pa skozi ples. Ples je osnovno sredstvo za udejanjanje prostorsko-ustvarjalnih impulzov. Ples lahko prostor artikulira, ga uredi." Laszlo Moholy-Nagy, 1928, iz knjige The New Vision, v kateri ovrednoti ples kot enega najbolj neposrednih načinov izkušanja, doumevanja in oblikovanja prostora.

Zasedba

Avtorici: Snježana Premuš, Andreja Podrzavnik
Soavtorja: Radharani Pernačič, Zaïne Parouche
Sodelavci in soustvarjalci: Dipostor (Slovenija), Aleksander Ostan/ Atelje Ostan Pavlin (Slovenija), Mariela Nestora (Grčija), Maxine Happner (Kanada)
Producentka: Ksenija Kaučič
Koprodukcija: CCP Atene, Across the ocean Toronto, Dipstor Ljubljana, Atelje Ostan Pavlin Ljubljana, Mestni muzej Ljubljana
Projekt je podprla Mestna občina Ljubljana


Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/dinamicni-prostori