14

Produkcija: Compagnie Didier Théron, Francija

»Vojna, ki se je začela leta 1914, je eden od dogodkov, ki so opredelili naš čas. To je vojna, ki je uničila vse, začenši z našim spominom.« Jean Rouaud


Foto: Tim Somerset

Didier Théron je letos, leta 2014, s svojo plesno skupino ustvaril predstavo 14 - koreografijo v spomin na leto 1914, koreografijo o vlogi države v naših življenjih včeraj in danes. Gre za politično delo, ki se sprašuje o skupini, solidarnosti, zemlji, teritoriju, republiki. Predstava se sprašuje o mestu, ki ga zaseda čustvo – kako umetniško predstaviti pojme nacije, identitete, vere v identiteto. Kako govoriti o pripadnosti skupini, o rojstvu Evrope, ko se ta trga, o žrtvovanju, o dolžnosti, o spoštovanju. Kako govoriti o 1914 in fizični vojni, smrti, bojnih poljih, ženskah in moških, o čustvih.

Nedavno so v Franciji digitalizirali arhive 1. svetovne vojne, ki nam podajajo dragocene podatke o njej – o življenju mož, ki so se borili na fronti in o njihovih družinah. V predstavo so vključene številne podrobnosti, ki jih je avtor pridobil iz teh arhivov. Predstava se manj ukvarja s spominjanjem, kot se s pripovedjo: o tem, od kod prihajamo, kaj smo pretrpeli, o nemosti. Uprizarja hkrati osebno in univerzalno dramo, strahove, upanja, žaluje za Veliko vojno. Predstava 14 je vstajenje teles v vojni. Telesa odgovarjajo brez besed, v tišini, ki je utišala trpljenje in posledice.

Leto 1914 je postalo 14: okrajšava za grozo in tišino. 14 je "zibelka vseh skrivnosti", bi rekel Jean Rouaud, 14 je genocid, bi dodal Pierre Rabhi, 14 je letnica v naši zgodovini. Govoriti o 14, pomeni govoriti o Veliki vojni, o tem, kako si jo predstavljamo, in to postaviti na oder. Govoriti o 14 pomeni govoriti o naših življenjih.

Didier Théron je francoski koreograf in plesalec, ki je svojo skupino sodobnega plesa osnoval leta 1988. Od leta 1993 skupina deluje v Montpelierju in nastopa po vsem svetu. Oblikoval se je pri Dominique Bagouet in Mercu Cunninghamu. S Thomasom Guggijem je sodeloval na več nagrajenih produkcijah. Od svojih prvih del dalje je razvijal idejo preoblikovanja odpora v odrski gib, njegovo koreografsko delo pa označujejo grafični in geometrični gibi, pot telesa ter energija in nadzor. Théron se poigrava s snovnostjo in njeno intenzivnostjo, s kompozicijo simbolov v gibanju, pri čemer se približuje vplivom japonskega mojstra Tadashija Suzukija. Koncentracija intenzivnih gibov oblikuje jasne podobe. V zadnjih letih ga je ta raziskava pripeljala tudi do literarnih vplivov (Dostojevski, Beckett, Kafka, Melville, Flaubert) in danes tudi do vizualnih umetnosti. V svojem plesnem ustvarjanju Théron išče različne oblike odpora ter ustvarja politične kreacije.

Thomas Guggi deluje kot koreograf in producent. Leta 1988 je v Vzhodni Nemčiji ustanovil skupino Plesno gledališče Thomasa Guggija. Skupina je od tedaj sodelovala pri več kot 200 različnih dogodkih in produkcijah po vsej Evropi in v ZDA.

Zasedba

Koreografija: Didier Théron
Oblikovanje svetlobe : Thierry Jacquelin, Didier Théron
Oblikovanje zvoka, video: Fabien Dardennes, François Richomme
Koproducenti: Théâtre de l’Archipel, Scène nationale de Perpignan, Théâtre d’Aurillac
S podporo: Institut français de Saint-Pétersbourg, Conseil Général de l’Aveyron, Région Languedoc-Roussillon
 
Predstava je nastala v sodelovanju s Francoskima inštitutoma v Sloveniji in Zagrebu in Goethe-Institutom Ljubljana ter Zagreb.


Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/14