Goli oder

Ljubljana, 19. 11. 2014 - 23. 11. 2014 Kranj, 19. 11. 2014 - 23. 11. 2014

12. mednarodni festival improvizacijskega gledališča

Uvodnik

Goli oder se je vrnil. In bo ostal. Vztraja. Za eno leto smo ga izgubili zaradi slabega finančno-producentskega položaja, v katerem se je znašel skupaj z veliko drugimi dragocenimi umetniškimi projekti. Za celotno domače ustvarjanje na področju improvizacijskega gledališča je bila težka finančna situacija trnovskega Kuda hud udarec, saj se je morala že tako obrobna scena razseliti na več koncev, se še močneje truditi za povezavo med različnimi impro projekti, iskati nova občinstva in delovati v precej podhranjenih in podrejenih pogojih. V taki situaciji smo se znova prepričali, da je Goli oder nujen. In da je zasledovanje njegovih ciljev - prikaz mednarodnega dogajanja na področju gledališke improvizacije, raziskava in izmenjava zamisli med zbranimi umetniki, povezovanje domačih in tujih ustvarjalcev, profesionalizacija improvizacijskega ustvarjanja – bistvenega pomena. Festival doživlja nov razmah pod produkcijskim okriljem Federacije ter v  koprodukciji z Bunkerjem in z društvom Kiks. Tako se letos odvija v Stari mestni elektrarni – Elektro Ljubljana, za en dan pa se seli v Prešernovo gledališče Kranj. Nove povezave in novi prizorišči prinašajo svež zagon pa tudi nove izzive, kar se tiče uprizarjanja, stika z občinstvom in umeščanja v razvejano in vselej brbotajočo neodvisno sodobnoumetniško sceno. Gre za majhen festival, zagotovo. In če se je pred nekaj leti lahko širil tako po številu gostujočih umetnikov kot tudi po prizoriščih in trajanju, mu v prihodnjih letih ne kaže tako. Ni pa zato nič manj prodoren in je  močan akter pri soustvarjanju evropske in severnoameriške gledališke improvizacijske umetnosti. Goli oder se letos posveča malim svetovom, ki ponujajo drugačne odnose. Tema se napaja pri treh virih:

Tako na slovenski kot tudi na mednarodni ravni improvizacijski ustvarjalci sestavljajo majhno, celo marginalno skupnost, ki pa ob podrobnem pogledu ponuja vrsto čudovitih načinov skupinskega ustvarjanja in doživljanje neprecenljivih trenutkov žive umetnosti.

Zadnja leta se v mednarodni impro sceni izkazuje tendenca ustvarjalnih duetov ali triev, ker večje zasedbe produkcijsko težko obstanejo. Letošnji Goli oder se posveča majhnim zasedbam in posebnostim, ki jih za sabo potegnejo intimnejši odnosi med ustvarjalci.

Nevzdržno že postaja življenje v sodobnih oblikah kapitalizma in ena od strategij preživetja je, da razvijamo in na vse pretege ščitimo male svetove, ki nam ponujajo drugačne odnose. Z umetniškim delovanjem ne moremo proizvajati velikih družbenih sprememb, lahko pa naredimo prostor za kolektivno ustvarjanje, prostor, v katerem je mogoče preživeti in se pri tem celo dobro imeti. Obenem na mikro ravni razvijamo modele sodelovanja in soustvarjanja, za katere verjamemo, da se jih da uporabiti tudi drugje.

Razvijajmo male svetove in jih ohranjajmo pri življenju! Ali pa jih vsaj vtisnimo globoko v spomin…

Maja Dekleva Lapajne
umetniška vodjinja Golega odra 2014


Vir: http://veza.sigledal.org/festival/goli-oder-2