Kralj Ubu

Produkcija: Maladype Theater, Budimpešta (HU)
Avtor: Alfred Jarry
Režija: Zoltán Balázs

Kralj Ubu, najbolj znano delo francoskega pisatelja Alfreda Jarryja, predhodnika gledališča absurda, ki je svoja dela pisal v nadrealističnem slogu, je bila prvotno farsa mladega šolarja, napisana na liceju v Rennesu.


Foto: Attila Kovacs - Kotipas

Podoba Felixa Heberta, Jarryjevega gimnazijskega učitelja fizike, ki ga je strastno sovražil, je postala jedro značaja kralja Ubuja. Na tej osnovi je 15-letni Jarry ustvaril lik svetovne književnosti – grdega, škodoželjnega, skopega, požrešnega, oholega in strahopetnega Ubuja. Skozi ta dramski lik na sramotilni steber postavi despotizem, vulgarnost in noro željo po moči ter napade družbene institucije, bebavo birokracijo in malomeščansko banalnost. Predstava je nenavadna mešanica čistega gledališča, nesmisla in mitov – prava apokaliptična burka.

Gledališče Maladype in režiser Balázs sta našo publiko nadvse navdušila že leta 2011 s Čehovim Platonovom. V svojih uprizoritvah skušajo občinstvu ponuditi zgoščeno in kompleksno gledališko izkušnjo, ki v edinstvenem gledališkem jeziku nagovarja čustva in čute, medtem ko sceno in gibanje postavlja na enako raven z besedilom ter obenem ves čas eksperimentira z novimi gledališkimi izraznimi oblikami. So prejemniki vrste nagrad in priznanj tako doma kot v tujini in veljajo za eno najbolj vznemirljivih in kakovostnih neodvisnih skupin na madžarski gledališki sceni. Na 21. EX PONTU si bomo ogledali jubilejno, že stoto uprizoritev te gledališke uspešnice.

Interpretacija gledališča Maladype je izredno humorna, polna iskrivih idej, brezmejne domišljije in ustvarjalne energije, s štirimi izjemnimi igralci, ki igrajo številne dramske like in nam prikažejo fenomen sodobnega Ubuja.

Zasedba

Prevod: Zoltán Jékely
Scenografija in kostumografija: Kamilla Fátyol
Dramaturgija: Judit Góczán
Asistent režije: Gergő Pelbát
Producentka: Katalin Balázs

Nastopajo: Ákos Orosz, Zoltán Lendváczky, Gábor Jászberényi, Zsolt Páll


Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/kralj-ubu