Poletni lutkovni pristan

Maribor, 09. 08. 2014 - 01. 09. 2014

25. mednarodni lutkovni festival


***

Četrt stoletja mednarodnih lutkovnih srečevanj v Mariboru

Poletni lutkovni pristan je Lutkovno gledališče Maribor pod umetniškim vodenjem Tineta Varla začelo prirejati z mislijo na kakovostno lutkovno ponudbo v času poletnih počitnic. Festival se je začel (leta 1990 na Lentu) skromno: z eno tujo in  štirinajstimi slovenskimi lutkovnimi predstavami. Že prihodnje leto je  število tujih in domačih predstav naraslo skoraj na trideset, z znatnim deležem predstav iz tujine. Hitro se je pričelo tudi sodelovanje s prireditelji podobnih festivalov po Sloveniji in v tujini. Izmenjava programa je omogočila veliko pestrejši program; gostili smo nekaj izjemno kakovostnih predstav, ki so danes uvrščene v lutkovne antologije: Baročna opera bratov Forman iz Prage, Ali Baba in štirideset razbojnikov Naivnega gledališča iz Liberca, Prinašalci semen Stephena Mottrama iz Velike Britanije, Uglasite si vilico, Hopla, kaj je v bubi in Vse, kar ima perje, leti Gledališča Drak iz Hradca Králové, Flamingo Bar Franka Soenhleja iz Nemčije, Gledališče Buchty a Loutky s Češke z njihovimi predstavami, Stuffed Puppet Theatre z Nizozemske s predstavama Salome in Vampir, gledališče Wilde in Vogel iz Nemčije s Hamletfantasie, Gledališče Meiningen s Kositrnim vojakom, Green Ginger iz Velike Britanije s Frank Einsteinom, špansko gledališče Bambalina s predstavo Kraft, Yael Rasooly iz Izraela s predstavo Paper Cut, Kraljica barv iz Erfurta, švicarsko lutkovno umetnico Margrit Gysin z njenimi predstavami, Gledališče Refleksion z Danske  in še veliko drugih.

Na festivalu so se zvrstile predstave z vsega sveta: Kitajske, Japonske, Tajske, Združenih držav Amerike, Mehike, Čila, Kolumbije, Brazilije, Irana, Izraela, iz večine evropskih držav, vsako leto pa tudi izbor najboljših slovenskih lutkovnih predstav. Sprva je bila glavnina festivalskega programa namenjena samo predstavam, sčasoma pa se je program širil tudi na spremljevalne lutkovne dogodke: ustvarjalne delavnice, razstave in lutkovne delavnice, kjer so otroci v enotedenskih delavnicah ustvarili lastno lutkovno predstavo.

Festivalska prizorišča so se selila z Lenta v atrij mariborskega gradu, na vrt kavarne Astoria, na Rotovški trg in končno znova na Lent v novo lutkovno hišo v Minoritih. Ob tem so bile številne predstave na ogled tudi na mestnih ulicah in trgih, v mestnem parku in v Umetnostni galeriji Maribor.

Časovno je festival doživel razvoj od dogajanja skozi vse poletje do bolj zgoščene oblike, ki je živa še danes in zajema avgustovske sobote in vsebinsko najbogatejši zadnji konec tedna, ko je na ogled glavnina festivalskega dogajanja.

Katarina Klančnik Kocutar

***

Festivalski partnerji:

Lutkovno gledališče Ljubljana, Mednarodni festival Lutke
ZAVOD ZA KULTURO IN PROMOCIJO Lendava
FESTIVAL EMONSKA PROMENADA Ljubljana
Mini teater Ljubljana: festival MINI POLETJE
TRNFEST Ljubljana
FESTIVAL PUF Koper
 
Organizacijski odbor Poletnega lutkovnega pristana:

Katarina Klančnik Kocutar, umetniška vodja (LGM)
Jason Smith, vodja tehnične službe (LGM)
Aja Kobe (LGM)
Elena Volpi (LGM)
Ajda Rooss (Mednarodni festival Lutke)
Irena Rajh Kunaver (Trnfest in Emonska promenada Ljubljana)
Maja Bavdaž (PUF Koper)
Robert Waltl (Mini poletje Ljubljana)


Vir: http://veza.sigledal.org/festival/poletni-lutkovni-pristan-3