Spektakel genialnega režiserja Viktorja Bodója Anamnesis je vpogled v kafkovski medicinski sistem na Madžarskem, pri čemer lahko potegnemo marsikatero vzporednico z aktualnim stanjem in javnimi razmišljanji v zadnjem času v Sloveniji.
foto: Arhiv Katona József Színház
Uvod v odrske vaje je bila raziskava, v kateri se je igralski ansambel odpravil na teren k različnim zdravstvenim delavcem in med občinstvo, z namenom poiskati konkretne izkušnje in zgodbe, povezane z zdravstvenim sistemom in njegovimi institucijami. Številne zbrane osebne vtise so kasneje vključili v svoje odrske like in prizore. Pripoved predstave je razdrobljena in obenem predstavlja smešen, a tudi srhljiv bolnišnični vsakdan. Dokumentarno gledališče združuje s surrealnim. Predstava je tipično bodójevska – je polna glasbe, absurdna, neizmerno smešna, dinamična in skrbno premišljena – njen temelj pa je odličen igralski ansambel. Anamnesis proučuje teme, ki so ključnega pomena za vse nas in se nas odločilno dotikajo – bolezen, smrt, okrevanje, izgubo prijatelja ali družinskega člana, nepričakovano tragedijo, anomalije zdravstvenega sistema, korupcijo in posel s smrtjo. Izčrpano osebje v bolnišnicah postavlja rekorde v pomanjkanju spanca, bolniki so uničeni, umirajo zaradi malomarnosti in strokovnih napak zdravnikov, ki po drugi strani znajo delati čudeže. Predstava skuša pokazati obe plati, tragično in komično, ne da bi kogar koli krivila ali iskala pravico. Pred oči vam naniza vrsto grotesknih karikatur, katerih eksplozivna moč zagotovo ne bo odvrnila vaše pozornosti.
O režiserju
Viktor Bodó je najbolj prepoznaven madžarski režiser v tujini. Rodil se je leta 1978 v Budimpešti, kjer je končal šolanje na Akademiji za dramske in filmske umetnosti. Obenem je gradil kariero v gledališču in pri filmu ter postal uspešen kot igralec in režiser. Prvič je postal znan kot osrednji igralec v Brechtovi drami Baal, ki jo je režiral še en velik madžarski režiser Árpád Schilling. Vendar se je Bodó kmalu odločil, da igranje zamenja za režiranje, in se hitro uveljavil s svojimi neizmerno zabavnimi, duhovitimi in izvirnimi produkcijami. Režisersko kariero je začel v prestižnem gledališču Katona József, kjer je ustvaril mnogo nadvse uspešnih predstav. Leta 2007 je začel redno delovati v tujini in postal eden bolj prepoznavnih mladih režiserjev tudi v nemško govorečem gledališkem svetu; režiral je že v Grazu, Berlinu in Kölnu. Od leta 2009 vodi svoje gledališče – Ladijsko družbo Sputnik. Viktorja Bodója bi lahko označili kot Quentina Tarantina sodobnega gledališča. Na EX PONTU smo ga gostili že dvakrat, leta 2006 z navdušujočo predstavo Zlomljeninizbrisan (Rattledanddisappeared) in leta 2010 z izjemno predstavo Mož na kocki (The Dice Man), ki je prejela tudi nagrado občinstva.
O gledališču
Gledališče Katona József iz Budimpešte, osnovano leta 1982, velja za najbolj znano madžarsko gledališče. Z izredno igralsko zasedbo in mednarodno uveljavljenimi režiserji, kot so Viktor Bodó, Gábor Zsámbéki in Tamás Ascher, gostuje po celem svetu, od Pariza, Chicaga, do Londona, Bogote, Milana ali Adelaida, ter s svojimi originalnimi in provokativnimi uprizoritvami že kar po pravilu navduši. V svojem repertoarju ima madžarske in tuje klasične drame, prav tako pa izbor modernih dram. Katona József se ponaša s široko paleto mednarodnih odnosov – bil je med ustanovitelji Zveze evropskih gledališč (UTE), Gábor Zsámbéki, nekdanji gledališki direktor, pa je bil med letoma 1996 in 2002 njen predsednik. Katona József je član Evropske gledališke zveze Mitos21. Gledališče že od samih začetkov redno gostuje v tujini, od leta 1985 do 2009 je na primer imelo skupno 159 gostovanj s 54 različnimi predstavami v 88 mestih in 39 državah.
Ladijska družba Sputnik, Inštitut in laboratorij za moderno gledališče in vedenjske raziskave, je bila ustanovljena leta 2009 kot neodvisna gledališka skupina z izključnim namenom produkcije gledaliških predstav, performansov in filmskih projektov, ki se lotevajo aktualnih družbenih vprašanj. Hkrati se skupina ukvarja z delavnicami, na katerih proučujejo osnovna vprašanja svojega poklica in razmišljajo o novih umetniških izrazih. Ime skupine je rezultat dolgega nočnega brainstorminga njenih članov. ‘Sputnik’ jim pomeni premik v neznano, pri čemer tvegajo tudi padec, hkrati pa ponuja priložnost za raziskovanje nečesa novega in vznemirljivega.
Asistentka režije: Judit Tóth
Dramaturgija: Júlia Róbert
Scenografija: Juli Balázs
Kostumografija: Fruzsina Nagy
Luč: Tamás Bányai
Glasba: Klaus von Heydenaber
Zborovodja: Dóra Halas
Besedila: Baróthy
Vodja mednarodnega sodelovanja: Ildikó Ságodi
Nastopajo: Balázs Czukor, István Dankó, Gábor Fábián, Károly Hajduk, Anna Hay / Adél Jordán, Péter Jankovics, Tamás Keresztes, Lehel Kovács, Vilmos Kun, Bence Lajkó, András Lajos, Ferenc Lengyel, Béla Mészáros, Éva Olsavszky, Hanna Pálos, Zoltán Szabó, Rozi Székely, Ági Szirtes, Ferenc Tóth Simon, Vilmos Vajdai
Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/anamnesis