Foto: Peter Uhan
Izhodiščna točka režiserja Jureta Novaka je, da je napočil čas, ki od nas zahteva, da se opredelimo. Ker je to odločitev proti opciji in silam, katerih interes je, da smo neopredeljeni. »Če revolucije svoje otroke žrejo, delajo utopije že vnaprej splav?« se sprašuje režiser. »Ne verjemi svojim učencem. V revolucijo moraš sam, s perspektivo samomora, tako da ne dočakaš njihove diktature,« pa lucidno svetuje dr. Svetlana Slapšak, pomembna poznavalka antičnega sveta.
Oče, ki v Oblačicah sina pošlje k Sokratu, čeprav ga prezira, čeprav verjame prav v nasprotne ideale in ideje, stori to iz pragmatizma. Ker se pač mora nekako znebiti dolgov. Ta oče torej zavrže svoja politična in etična stališča iz materialnih vzgibov. Bi bilo bolj prav, da bi vztrajal pri svojem in končal obubožan in v dolžniški ječi? Če pa je vendar jasno, da drugi ne bodo enako načelni, naj jim pusti, da se izmažejo?
Predstava Sokrat, Slavoj in sofisti je soočanje s tem, da ni pod nébesom nič novega. Da je politično korektna levica samo podaljšek desnice z drugimi sredstvi in mirnejšo vestjo. S tem, kaj je ostalo od moči politične komedije, ki je svoje čase baje pridodala k režiranemu procesu in usmrtitvi Sokrata.
Dramaturgija: Tomaž Toporišič
Scenografija: Petra Veber
Glasba: Incurabili
Besedila songov: Incurabili in Jure Novak
Kostumografija: Slavica Janošević in Petra Veber
Koreografija: Rosana Hribar
Lektorica: Mateja Dermelj
Oblikovanje luči: Matjaž Brišar
Oblikovanje zvoka: Marijan Sajovic
Asistent dramaturgije: Aljaž Krivec
Asistentka lektorice in šepetalka: Alja Cerar Mihajlović
Vodji predstave: Urša Červ, Gašper Tesner
Nastopajo:
Glasbenika: Niko Novak/Uroš Buh, Bruno Subiotto
Besedilo predstave je kolektivno delo. Sestavljajo ga avtorski prispevki igralcev, glasbenikov, drugih sodelavcev in režiserja. Uporabljeni so tudi odlomki iz Aristofanovih Oblačic v prevodu Svetlane Slapšak, predelave aktualnih vsebin iz medijev in družbenih omrežij, pa tudi iz različnih besedil evropske klasične in sodobne filozofske in literarne misli.
Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/sokrat-slavoj-in-sofisti