Zvočni performans
Foto: Bryan Spencer
Kompozicijo Lontano je znameniti madžarski skladatelj Gyögy Ligerti napisal l. 1967, v novem tisočletju pa se je je skozi samosvoj in konceptualen način lotila Marina Rosenfeld. Delo Teenage Lontano je ustvarila na vmesju med priredbo in interpretacijo, preko katere Rosenfeld vstopa v vmesni prostor med klasično in pop glasbo. Orkestralno delo je pretopila v vokalno kompozicijo za najstniški pevski zbor, v delo pa vpeljala številne prijeme, ki ne izhajajo iz evropske modernistične glasbene tradicije, temveč se je ozrla k njej bližnji tradiciji eksperimentalne glasbe na čelu z Johnom Cageem. Rosenfeldova v svojem delu raziskuje in premešča relacije med kompozicijo, kleno strukturo in spontanostjo improvizacije. Veččlanski zbor prek mp3 predvajalnika posluša prirejene delčke izvorne kompozicije in se nanjo odziva. Izvorni medij torej ni več partitura, temveč zvočni zapis. Nad zborom visi masivni rotirajoči zvočnik, ki se vrti na 33 in 1/3 obratih. Torej pooseblja rotirajočo gramofonsko ploščo, objekt pop kulture in objekt par excellance v delu Marine Rosendfeld. Skozenj v prostor vtira elektronske zvoke in šume. Rosendfeldova zvočno izkušnjo iz tradicije visokega modernizma pronicljivo vpenja ne le v koncept popularne glasbe, temveč tudi v samo srčiko poslušanja glasbe danes. (Luka Zagoričnik)
O umetnici:
Marina Rosenfeld je umetnica iz New Yorka, kjer že vse od devetdesetih dalje s svojimi hibridnimi deli v polju glasbeno-vizualnega redefinira glasbene prakse znotraj heterogenega polja sodobne umetnosti. Skozi koncerte, performanse, zvočne instalacije ter zvočno umetnost skuša ponovno umestiti socialne in skulpturne relacije v samo glasbo. Tokrat bo predstavila svojo kontroverzno 'cover' verzijo znamenitega dela Lontano Györgyja Ligetija, prirejeno za najstniški vokalni zbor. Njena dela so naročale eminentne inštitucije, kot so Museum of Modern Art, New York, Whitney Biennial, Stedelijk Museum, Tate Modern, glasbo pa je predstavljala tudi na številnih festivalih, med drugim na Ars Electronica, Maerz Musik, Mutek. Sodelovala je s Christianom Marclayjem, Sonic Youth, DJ Oliveom ter z Merce Cunningham Dance Company.
***
Dogajanje po zvočnem performansu / CUK Kino Šiška
Sonica predstavlja: Vitor Joaquim & Maria Fandango
Dogajanje po zvočnem performansu bosta v organizaciji in produkciji Sonice – Festivala tranzitornih umetnosi zaznamovala Vitor Joaquim & Maria Fandango, glasbeno-vizualno dvojec, ki bo s svojim nastopom obarval dogajanje po zvočnem performansu Marine Rosenfeld.
Afterparty: DJ Sestra
Pri projektu bodo sodelovali dijaki in dijakinje Srednje vzgojiteljske šole in gimnazije Ljubljana
V sodelovanju: Srednja vzgojiteljska šola in gimnazija Ljubljana
S podporo: A Space for Live Art, Veleposlaništvo ZDA v Ljubljani
Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/teenage-lontano