Platforma Šift teater II - Trilogija: Source image

Produkcija: Kulturno društvo B-51, Muzeum, MC KIBLA Maribor

Šift teater II je platforma, ki v kontekstu gledališkega jezika raziskuje svojo bit v raznolikosti čutov (fizično gledališče, plesno gledališče, vizualno gledališče).


foto Arhiv Ex Ponto

Projekt Source Image osmišlja vir v razmerju do podobe in podobo v razmerju do vira, podaja sporočilo v mediju besedila, slike, telesnosti. Predstava Knjižnica pisem: sprehod je vpeta v zamejeno površino tal, ki nosi zapis in vidnemu sledi, ga v času prehiteva ali zaostaja, enkrat kot misel ali sanje, drugič kot notranji monolog, vpet v formo pisma. Tako beleži prostor, natančneje knjižnico pisem. V ustvarjenem času imaginarnega nastaja polje novih branj sodobnih struktur. Predavanje, performans in instalacija Zgodovinjenje: pozabljeni atelje preizprašuje procese dokumentiranja. Uničujoči moči pozabe se nasproti postavlja spletna groza vseprisotnosti spomina, ki ne more ničesar pozabiti. Kaj pa, če se ne bi hoteli vpisati, objaviti, dokumentirati, ampak se izbrisati, razveljaviti, razmontirati?

O avtorjih
Barbara Novakovič je študirala sociologijo kulture in umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti, nato pa diplomirala na oddelku za gledališko igro na AGRFT v Ljubljani. Dejavna je kot režiserka, igralka, producentka, scenografka in kustosinja pri različnih umetniških projektih. Leta 1996 je ustanovila Muzeum, zavod za umetniško produkcijo, posredovanje in založništvo, kjer danes deluje kot umetniška direktorica in izvršna producentka. Njeno ustvarjanje zaznamuje povezovanje gledališča z ostalimi umetniškimi praksami: glasba, gib, vizualne umetnosti.

Bara Kolenc je samostojna ustvarjalka na področju kulture, plesalka, koreografinja, vizualna in video umetnica ter pisateljica, sicer pa profesorica filozofije in diplomirana komparativistka. Izobraževala se je v klasičnem in sodobnem plesu doma in v tujini. Kot samostojna avtorica je doslej ustvarila osem celovečernih predstav. Za svoje predstave je prejela številne nagrade in priznanja. Je ustanovna članica mednarodnega umetniškega kolektiva Threshold, ki deluje na področju likovnih, performativnih in sonoričnih umetnosti od leta 2009.

Atej Tutta je dodiplomski in podiplomski študij zaključil na Accademia di belle arti Venezia, kjer se je kasneje tudi zaposlil kot asistent. Razstavlja od leta 2000. Ukvarja se z instalacijami, video instalacijami, animacijo, pa tudi z grafičnim oblikovanjem, oblikovanjem celostnih podob in notranjim oblikovanjem. Je ustanovni član mednarodnega umetniškega kolektiva Threshold, ki deluje na področju likovnih, performativnih in sonoričnih umetnosti od leta 2009. Dela in živi med Benetkami, Novo Gorico in Ljubljano.

O produkciji
Muzeum je zavod za umetniško produkcijo, posredovanje in založništvo. Njegov namen je podpora avtorskim gledališkim poetikam mladih umetnikov s področij likovne umetnosti, plesa, gledališke in likovne teorije ter spodbujanje t. i. prvih avtorskih raziskovalnih projektov, katerih strukture preizprašujejo povezave in meje med posameznimi področji umetnosti in humanistike. Čeprav je bil uradno ustanovljen leta 1996, se je njegova zgodba začela že novembra 1993, ko je umetniška direktorica zavoda Barbara Novakovič zasnovala Gledališče Muzeum.  Od leta 2010 je Muzeum Ljubljana partner pri triletnem projektu ECLAP mreži dobre prakse (Best Practice Network), ki prispeva zbrane vsebine umetnostnih uprizoritev na Europeano.

Zasedba

Knjižica pisem: Sprehod
Zasnova, režija: Barbara Novakovič
Igra: Barbara Novakovič, Janez Starina (glas)
Scenografija, kostumografija: Petra Veber
Tehnična podpora: Luka Curk
 
Zgodovinjenje: Pozabljeni atelje
Avtorja: Bara Kolenc, Atej Tutta
Avtorska glasba: Matevž Kolenc, Marek Fakuč
Tehnična podpora, foto in video dokumentacija: Radovan Jaušovec

V sodelovanju: Kud Samosvoj, Kud Pozitiv, Dijaški dom Ivana Cankarja (SI)
Projekt so finančno podprli:  Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport; Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo (SI)


Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/platforma-sift-teater-ii-trilogija-source-image