Dvojezična predstava in prva koprodukcija albanskih in srbskih umetnikov je zasnovana na osebnih življenjskih zgodbah.
foto Arhiv Ex Ponto
Predstava je del umetniško-raziskovalnega projekta Pogledi: srečanje osebnih zgodovin Srbov in Albancev. V okviru projekta je bilo leta 2010 intervjuvanih štirideset srbskih in albanskih prebivalcev Kosova, ki so jim bila postavljena vprašanja o osebnih spominih na srbsko-albanske konflikte, njihove vizije prihodnosti in možnosti srbsko-albanskega sobivanja. Raziskovanje je bilo zaključeno z razstavo fotografij in izdajo publikacije, ki je nastala na osnovi intervjujev. Milena Bogavac, dramaturginja iz Beograda, in Jeton Neziraj, dramaturg iz Prištine, ki sta za mnoge najboljša mlada pisca v regiji, sta na osnovi te razstave napisala dokumentarni postdramski tekst, katerega namen je prikazati skupno zgodbo običajnih ljudi, ki si delijo enake strahove, hotenja in upanja. Predstava se trudi, da ne bi bila politična, temveč osebna, čeprav se obenem zaveda, da osebno je politično. Trudi se, da ne bi bila politično korektna, vendar kljub temu želi biti objektivna. Patriotic Hypermarket govori o nas kot kupcih vsega tistega, kar je vedno veljalo za neprecenljivo.
O režiserju
Dino Mustafić, rojen leta 1969 v Sarajevu, je zaključil študij režije na Akademiji za gledališke umetnosti ter študij književnosti in knjižničarstva na Filozofski fakulteti v Sarajevu. V svoji karieri je režiral dokumentarne filme, glasbene projekte in gledališke predstave. Njegov prvi igrani film Remake, ki je nastal po scenariju Zlatka Topčića, je bil leta 2003 na mednarodnem filmskem festivalu v Rotterdamu izbran med pet najboljših filmov festivala, sodeloval pa je tudi na številnih drugih mednarodnih festivalih.
Mustafić pa ni uspešen samo kot filmski, ampak tudi kot gledališki režiser. »Film je moj hobi, teater je moja duša,« pravi. Med njegovimi odmevnejšimi uprizoritvami so Sartrove Umazane roke, Ionescovi Nosorogi, Molièrov Tartuffe, Koltèsov Roberto Zucco, Shakespearov Macbeth … in drama poljskega dramatika Villqista z naslovom Helverjeva noč, največkrat nagrajena predstava v zgodovini bosansko-hercegovskega gledališča. Gledališčniki poznajo Dina Mustafića kot dolgoletnega umetniškega vodjo mednarodnega gledališkega festivala MESS, ki ga je leta 1997 obnovil in postal njegov najmlajši direktor.
O produkciji
Asocijacija Kulturanova je nevladna, neprofitna organizacija, osnovana leta 2001 v Novem Sadu. Ukvarja se s promocijo in popularizacijo duha umetnosti in kulture. Osredotoča se na razvoj urbane kulture mladih, osveščanje javnosti o pomembnih aktualnih družbenih vprašanjih, izgradnjo kreativnega prostora za novosadsko mladino in širše in dvigovanje zavesti glede vseh relevantnih vprašanj v družbi. Ustanovne seje se je udeležilo več kot 200 mladih, od katerih jih veliko še danes sodeluje pri delu organizacije.
Qendra Multimedia, prištinski multimedijski center, je osnovan leta 2002 z namenom promoviranja in nadaljnjega razvoja vizualne umetnosti in sodobnega gledališča na Kosovu. Središčna aktivnost te organizacije je promocija mladih piscev s Kosova in okoliške regije ter nudenje možnosti pisanja gledaliških predstav in njihove postavitve na oder.
Bitef teatar je avantgardno gledališče, osnovano leta 1989 z namenom širjenja vpliva in duha Bitef festivala, odkrivanja novih gledaliških tendenci in ponujanja prostora umetnikom, katerih delo predstavlja korak stran od tradicionalnih in utrjenih meja scenskega izraza. Je gledališče umetnikov-raziskovalcev, gledališče eksperimenta, táko, ki ustvarja kulturo brez skrivanja izza dominantnih kulturnih modelov.
Scenografija: Dino Mustafić
Avtorska glasba: Vladimir Pejković
Scenografija: Đerđ Prevazi
Asistent režije: Igor Vuk Torbica
Kostumografija: Ivana Jovanović
Kitarist: Damjan Babić
Video: Vukašin Živaljević
Oblikovanje zvoka: Miroljub Vladić
Oblikovanje luči: Dragan Đurković
Grafično oblikovanje: Lana Vasiljević
Tehnični vodja: Ljubomir Radivojević
Izvršni producent: Dragan Simeunović
Direktor produkcije: Milan Vračar
Nastopajo: Ema Andrea, Slobodan Beštić, Kuštrim Hodža, Dubravka Kovjanić, Milutin Milošević, Bajruš Mjaku
Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/patriotic-hypermarket