Vzklik za človečanstvo je proslava etičnih vrednot, človeka, umetnika.
foto Arhiv Ex Ponto
Izhaja iz misli, poezije in proze Srečka Kosovela, ki se neposredno nanašajo na aktualno dogajanje v Evropi in po svetu. Izpostavlja Človeka - Umetnika, ki se bori za preživetje, in opravičuje umetnost kot nujo za obstoj posameznika, kulture in človeštva nasploh. Živ, angažiran dogodek je ustvarjen po načelu kolektivnega gledališča, v katerem so bili v procesu dela in količini ustvarjalnega materiala vsi sodelujoči enakovredni so-ustvarjalci predstave. V takšnem ustvarjalnem procesu se izpostavljajo vrednote enakopravnosti in skupinske kreativnosti. Kot družbeno angažirana mladina vzpostavljajo vrednote, ki so zanje pomembne; tiste, ki gradijo novo Evropo in boljši svet. Svet, kakršnega si je zamislil tudi mladi Srečko Kosovel in za katerega so se ustvarjalci pripravljeni boriti.
O režiserki
Renata Vidič se je rodila leta 1980 v Ljubljani. Z gledališčem se je začela ukvarjati že v gimnazijskih letih, gledališko pot pa je nadaljevala v Impro ligi, v skupini Vidci in Združenem Šila gledališču. Igrala in režirala je tudi v Gverila teatru in Teatru Gromki. Od leta 1998 do 2006 je bila aktivna v Klubu Gromka v AKC Metelkova mesto, kjer je ustvarjala kulturno-umetniški program in aktivno sodelovala v Forumu AKC Metelkova Mesto. Na ljubljanski Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo je od 2006 študirala gledališko in radijsko režijo. V času študija je bila avtorica več odmevnih predstav; omeniti velja rekonstrukcijo avantgardne predstave Žlahtna plesen Pupilije Ferkeverk v Mali drami ter diplomsko predstavo, Sofoklejevo Antigono, ki je bila uprizorjena na velikem odru Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana. Po akademiji je uspešno uprizorila več predstav z družbeno angažirano tematiko. Odmevnejši sta bili lutkovna predstava po indijanski pravljici Lobanja, ki je žrla ljudi in Svinje na odru eksperimentalnega gledališča Glej. Poleg režije se ukvarja tudi z gledališko improvizacijo, uličnim gledališčem, performansom in cirkusom.
O produkciji
Festival Ex Ponto, ustanovljen leta 1993 v Ljubljani pod okriljem Kulturnega društva B – 51,
je bil zastavljen kot dolgoročni projekt povezovanja umetnikov nekdanje skupne države. Z leti se je razvil v enega najodmevnejših festivalov sodobne, predvsem gledališke produkcije na prostorih vzhodne in jugovzhodne Evrope, vse pogosteje pa se spogleduje tudi z zahodnoevropskim kulturnim okoljem. Ex Ponto je soustanovitelj leta 2005 nastale mednarodne festivalske in gledališke mreže NETA, v katero je vključenih več kot 30 festivalov in gledališč iz 13 držav. Sedež mreže je od leta 2007 na Festivalu Ex Ponto, njegov direktor Damir Domitrović pa je generalni sekretar mreže NETA.
Dramaturgija: Tereza Gregorič
Scenografija: Bine Skrt
Video: Siniša Gačič
Avtorji, izvajalci: Tina Gunzek, Tereza Gregorič, Renata Vidič, Bine Skrt, Siniša Gačić, Maruša Majer, Rok Kunaver, Rok Kravanja, Klemen Janežič
Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/vzklik-za-clovecanstvo