Nagib Parkour

Maribor, 20. 08. 2012 - 01. 09. 2012

Nagib Parkour - umetniško vadbeno ozemlje sodobnega plesa. Užitek v delu – Delo iz užitka - Ples!


Maribor, 20.8. - 1.9.2012, na lokacijah / delovnih prostorih umetnikov: Fotografski muzej, Narodni Dom, Kino Udarnik, Salon Rotovž, Razstavišče Urban, II. Gimnazija, paviljon v parku, Plesna Izba Maribor in Vodni stolp.

Nagib v letu 2012 spreminja svojo podobo. Nagib Parkour je nov format sodobno plesne prakse, ki zamenja koncept festivala s konceptom parkour-a. Vzpostavljamo umetniško vadbeno polje in večplasten prostor številnih srečanj, kjer so ustvarjalci in njihova občinstva nenehno postavljeni pred izziv, da se angažirajo, so-delujejo in uživajo v umetnosti plesa.

Festival Nagib je bil ustanovljen kot festival eksperimentalnega giba v letu 2005 iz potrebe po širjenju gibalno plesne scene v Mariboru. V osmih letih obstoja je festival iskal najprimernejši izraz glede na kulturno in geografsko umeščenost in v letu 2010 pričel z odmikom od klasične oblike festivala. V letu 2011 je privzel obliko rezidenčnega festivala, dva tedna gostil umetnike, in se javnosti predstavil z dvema večurnima dogodkoma prikaza umetniških del v nastajanju in spremljevalnim programom, ki je bil namenjen novim načinom sodelovanja, srečevanja in druženja. Umetniški proces kot najbolj dragocena oblika individualnega izraza, je postal živ prostor srečanja med umetniki, strokovnjaki in publiko.

Spremembe v konceptu so nas postavile pred vprašanja o aktivnem raziskovanju lokacije, mesta, umetniških praks in fenomena publike. Ali je lahko prostor plesa prostor neprekinjene inter-akcije med ustvarjalci in gledalci? Ali lahko čas plesa obstaja kot nelinearen čas procesa in ne kot linearen, v rezultat usmerjen čas produkcije? Ali lahko k delu umetnika/koreografa/plesalca pristopimo kot h glagolski in ne samostalniški obliki, se pravi, da do njega dostopamo in v njem sodelujemo pred in po trenutku končne prezentacije? Če je gledalec dandanes vajen konzumiranja končnih produktov umetniškega procesa (predstav), kakšna znanja bi še moral osvojiti, da bi se lahko spoprijel z umetniškim procesom samega ustvarjanja?

Zgornja vprašanja, so sprožila potrebo po novem formatu dolgoročnega dogodka, ki znotraj določenega časovnega okvirja in namesto ponudbe statičnega niza že narejenih predstav, omogoča razgibano pot, kjer umetniki živijo in delajo v različnih prostorih v mestu, člani publike pa so vabljeni in pooblaščeni,  da se premikajo skozi in med temi prostori na dinamičen in aktiven način.

Parkour je v svoji osnovi metoda gibanja, ki se osredotoča na hitro in učinkovito premikanje med ovirami, disciplina, ki uči, kako se kreativno gibati skozi svoje okolje (mesto). Prav tako se koncept Parkour-a v umetniškem smislu uporablja kot metoda nakazovanja poti skozi umetniški dogodek, ki poteka na različnih lokacijah.
Zadnja dva tedna v avgustu bo na osmih lokacijah v mestu Maribor 10 koreografov/režiserjev s svojimi sodelavci razvijalo svoje delo, pri čemer bo ustvarjalni proces redno odprt za gledalce. Prebivalci mesta in popotniki so vabljeni, da se pridružijo umetniškemu vadišču. Ideja parkour-a kliče po aktivnosti, angažiranosti, pridobivanju kondicije, zabavi, iskanju rešitev ob preprekah,... vseh sodelujočih, tako umetnikov kot občinstva... skozi ples. Skozi skupno vadbo in deljen trud se lahko zgradi skupnost, ki povezuje umetnike in prebivalce mesta.

Gostujoči umetniki Coraline La Maison (FRA), Mala Kline (SLO), Tina Valentan (SLO) in Luka Martin Škof (SLO), Fanni Futterknecht (A), Michele Rizzo (I), Guillaume Marie (FRA), Maja Lamovšek (SLO), Jasmina Križaj (SLO) in Cristina Planas Leitão (PT) se bodo s svojim občinstvom srečevali na različne participatorne načine. Ob najbolj klasičnem načinu predstavitve dela, bodo sebe in svoje delo predstavili še skozi format refleksije (diskusije, javno branje, video projekcije), predstavitve umetniške prakse, zabave ali s  skupnim obrokom. Ta srečanja bodo nanizana v več celodnevnih potovanjih skozi delovne prostore umetnikov, parkour-ih, ki bodo moderirani/vodeni s strani dramaturga Igorja Dobričiča (NL, SRB). Le-ta letos prevzema tudi vlogo sokuratorja festivala in kot tudi že lani sodeluje z umetniki v njihovih procesih. Spremljevalni program ponuja Parkour vadbo, ki zaobjema delavnico za občinstvo- urjenje v načinih spremljanja umetniškega dela, predavanja/performanse o zgodovini plesa in zabave ter ob tem še ustvarjalne delavnice in forum o perspektivah socialnega podjetništva v kulturi.

Nagib Parkour je del zgodbe MOVE TO MARIBOR / PREMIK V MARIBOR, ki zaobjema ob Nagibu še projekte Modul Dance, Platformo sodobnega plesa in Osvetljeni. Osvetljeni so redni mesečni dogodki projekcij plesnih filmov, preplet mešanice klasičnih in novodobnejših del iz sodobne plesne scene, ki se vsak tretji petek v mesecu odvijejo v Kinu Udarnik. Modul Dance in Platforma sodobnega plesa pa se letos med 20. in 30. septembrom združujeta v skupen festival, ki sledi sodobnim trendom in po zgledu razmaha razprav na temo družbenih koreografij pogleduje nazaj k plesu in naprej h koreografiranemu gibanju teles v širšem pomenu besede.

Zaradi narave koncepta parkour-a bomo dogodke sproti oblikovali. Natančne lokacije in ure bodo objavljene nekaj dni pred dogodki.

***
Povezava na NagiB Parkour blog


Vir: http://veza.sigledal.org/festival/nagib-parkour