Diktator V. D.

Produkcija: KUD France Prešeren
Avtor: Uroš Potočnik
Režija: Uroš Potočnik
Koreografija: Sabina Schwenner

Diktator V. D. je avtorski projekt igralca in scenarista Uroša Potočnika, nastalega po motivih filma Veliki diktator Charlieja Chaplina.


Foto: Arhiv KUD France Prešeren

Kontroverzni izdelek filmskega genija Chaplina je vse od svojih nastankov leta 1940 (kot refleksija na 1. svetovno vojno) doživel veliko število interpretacij povsod po svetu, tudi v Sloveniji. Spoj grenke satire in tragikomedije, ki prežema celo 20. stoletje, morda še večjo težo dobiva v 21. stoletju, ko se svet pod težo procesov hiperbirokratizacije, internetne revolucije, splošne mobilizacije kapitalizma, tehno-fašizma in namišljene demokratizacije spreminja v velik slum, v katerem tolpa največjih Dick tatorjev narekuje vsem ostalim, kako naj živijo, kaj naj mislijo in kaj jejo. Pravno legalna tajkunizacija stanja stvari je tako zgolj posledica združitve dveh strani »kapitalističnega« kovanca; na katerem na eni strani sedi veliki dikator, na drugi kleči zadovoljni suženj. Vendarle se tu vmes, v zapirajočem medprostoru med biti in živeti, še vedno razpira prostor za človeške vrednote, kot so ljubezen, toplina, požrtvovalnost, dobrota in sočutje.

Dikrator V. D. je tako dvojna osebnost – združena v podobi igralca, ki si najprej izgradi svoje lastne »prostore igre«, ter jih za tem lagoma premešča, prestavlja in nadgrajuje. Po drugi strani Dick Tator vendarle ohranja simbolne prvine »velikih«; torej globusa kot sveta, zaročenke Hane in različnih filmskih situacij. Gledalci lahko tako hipoma prepoznajo številne filmske prizore, ki so kakor samosvoje mizanscenske enote prenesene v točno ta prostor in točno ta čas – ki je istočasno prostor in čas gledalca. Diktator V. D. je narejen zato, da se gleda – z mislijo na umetnost, ki ni sama sebi namen.

Diktator V. D. je lahko film ali poezija, predvsem pa zloženka / zoženka človekovega življenja, posredovanega kot sporočilo iz stekleničke, ki jo naplavi ocean. Ocean človekovih misli in hrepenenj, usod prednikov ter sanj po boljšem življenju in pravičnejšem svetu. Če je bil Chaplinov Veliki Dikator kultni film, ki je prerokoval usodo sveta v prihodnjih letih, je Diktator V. D. živahna gledališka zgibanka, ki lahko v tolikšni meri, kakor sika in skeli, tudi ironizira in radosti. In Tomanija je toliko Slovenija, kolikor sta desnica in levica dve roki istega človeka.

Zasedba

Nastopa:


Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/diktator-v-d