Festival.
Foto: Arhiv Cirkokrog
Letos Združenje za cirkuško pedagogiko Cirkokrog obeležuje 20 let delovanja. Ob tej priložnosti pripravlja dvodnevni festival Človek na loncu, ki bo potekal 23. in 24. maja 2025 na igrišču Športnega društva Tabor v Ljubljani. Gre za dogodek skupnostnega cirkusa, ki odpira prostor za gibanje, raziskovanje, skupinsko dinamiko in ustvarjalnost.
Festival vključuje:
Vsebine so dostopne različnim ravnem izkušenj – udeleženci se lahko pridružijo z že obstoječim znanjem ali pa preprosto pridejo poskusit nekaj novega. Program je zastavljen tako, da spodbuja sodelovanje in proces učenja, neodvisno od predznanja ali cilja nastopa.
Festival je del projekta Potujoči skupnostni cirkus (PS Cirkus), ki ga Cirkokrog izvaja v sodelovanju z italijansko organizacijo Circo all’incirca. Cilj projekta je dolgoročno razvijanje cirkuške pedagogike kot odprte in vključujoče skupnostne prakse, tudi s pomočjo načrtovanega nakupa prvega cirkuškega šotora v Sloveniji v letu 2026.
Združenje Cirkokrog že dve desetletji deluje na področju neformalnega izobraževanja s cirkuško pedagogiko – metodo, ki uporablja cirkuške veščine kot orodje za raziskovanje odnosa do telesa, prostora, drugih in sebe. Gre za prakso, ki se odmika od tekmovalnosti ali zgolj gledališkega formata in išče potencial cirkusa kot socialnega prostora.
Program:
Petek, 23. maj
Sobota, 24. maj
Udeležba na festivalu je brezplačna, prijave niso potrebne. Zbirali bodo prostovoljne prispevke.
***
Združenje Cirkokrog je skupina cirkuških pedagogov in pedagoginj, ki že vrsto let razvija cirkus kot medij dela z ljudmi.
Pot Cirkokroga se je začela, ko so se študentke socialne pedagogike spoznale z mladinskim cirkusom, ki ga v Evropi že več let priznavajo kot učinkovit medij dela z ljudmi. Po nekaj letih raziskovanja na lastno pest so leta 2005 ustanovile Združenje za cirkuško pedagogiko Cirkokrog. V okviru združenja razvijajo cirkuško pedagogiko kot obliko pedagoškega dela in neformalnega izobraževanja otrok, mladih in odraslih.
Tekom let so se druščini Cirkokroga priključili in jo soustvarjali raznoliki ljudje – žonglerji, akrobati in artisti iz Slovenije in drugih držav. Vezivo pa je bilo in še vedno je skupno razvijanje cirkuških veščin ter razvoj uporabe cirkusa kot medija pri delu z ljudmi.
Vsi prihajajo iz različnih vetrov, a vseh druži cirkus. Cirkus, ki jim vzbuja navdušenje, radovednost, fascinacijo in seveda kdaj tudi frustracijo. Cirkus, s svojo pestrostjo veščin, barv in oblik, kjer lahko sami sebe odkrivamo na novo, se drug od drugega učimo in družimo. Cirkus, preko katerega ustvarjajo in preko katerega trosijo čarobni prah na tiste, ki se jih dotaknemo. Kot medij pedagoškega delovanja uporabljamo razne cirkuške veščine. Na rednih tedenskih srečanjih se drug od drugega učijo raznih cirkuških tehnik in skupaj ustvarjajo lažje skupinske akrobacije.
Vir: http://veza.sigledal.org/dogodek/clovek-na-loncu-festival-skupnostnega-cirkusa-v-ljubljani-e