Marpurgi: med zgodovino in literarno svobodo

Odprtje razstave.


Foto: Arhiv SSG Trst

Družina Morpurgo je bila v 19. stoletju v Trstu vidna akterka trgovsko živahnega pristanišča avstroogrskega cesarstva na gospodarskem, kulturnem, družbenem in dobrodelnem področju. Njene korenine pa segajo veliko dlje: še pred izgonom Judov se je okoli leta 1470 iz čedalje bolj neugodnega Maribora v gostoljubnejši Trst preselil Aron, imenovan Bogati. Njegovi potomci so v novem okolju prevzeli značilen priimek Marpurgo/Morpurgo/Marpurger. V 16. stoletju se je veja rodbine iz Trsta naselila v Gradišče ob Soči in Gorico ter od tam v mesta severne in srednje Italije, kasneje na Dunaj in v Krakov ter v 18. stoletju v Split.
Zgodovina te družine povezuje Maribor in Trst, kot potrjuje tudi roman Marpurgi pisateljice Zlate Vokač Medic, katerega četrti ponatis je postal povod za razstavo, ki bo od 7. marca na ogled v atriju Slovenskega stalnega gledališča v Trstu. Razstavo sta leta 2021 postavila Mariborska knjižnica in Sinagoga Maribor, ko je SNG uprizorilo krstno izvedbo opere Marpurgi Nine Šenk z režijo Tržačana Igorja Pisona. Vse te niti so privedle do gostovanja razstave v mestu, ki ga je družina Morpurgo izbrala in kjer je bivala več stoletij.

Luksuzno tržaško stanovanje družine v ulici Imbriani je danes muzej, saj so ga dediči zapustili Občini leta 1941 (zaradi novega lastništva in namembnosti se je stanovanje ohranilo v skoraj izvirni obliki kljub takratnemu oropanju domov preganjanih predstavnikov židovske skupnosti).

Avtorja razstave sta direktor mariborske sinagoge Boris Hajdinjak in direktor mariborske knjižnice Klemen Brvar.


Vir: http://veza.sigledal.org/dogodek/marpurgi-med-zgodovino-in-literarno-svobodo-e