Jubilejni 10. mednarodni festival impro gledališča se od 1. do 9. oktobra 2011 odvija v Kulturno umetniškem društvu France Prešeren Trnovo v Ljubljani.
***
Prvi desetki v pozdrav
Bistvo vsakega festivala je praznovanje umetnosti ter vseh načrtnih ali naključnih srečanj, ki jih festivalski čas rojeva. 10. obletnica festivala je še večji razlog za vsesplošno slavje.
Najboljše zabave odlikujeta velika mera spontanosti in intenzivno povezovanje vseh povabljenih, ne glede na to, iz kako različnih svetov prihajajo. Srž umetniške improvizacije je prav živost, ustvarjanje tukaj in zdaj z vključevanjem vseh vpletenih, zato vsak mednarodni festival improvizacijskega gledališča v veliki meri izpolnjuje pogoje za dobro zabavo. A letos dajemo povezovanju na vseh ravneh še večji poudarek.
Prvi festivalski vikend je namenjen slovenski produkciji, kjer se bodo med seboj povezovale mlajše in starejše impro generacije ter mešali različni domači improvizacijski stili. V mednarodnem delu festivala se bodo povezovali umetniki iz osmih držav – letos ne dajemo poudarka posameznim gledališkim hišam, temveč predstavam mednarodnih zasedb, povezujoč ustvarjalce z različnimi kulturnimi in umetniškimi ozadji. Povezovanje z občinstvom pa ostaja ena glavnih značilnosti Golega odra, pa naj se odnos razvija znotraj gledališkega dogodka ali kot druženje po končanem uradnem programu.
10. obletnico Golega odra praznujemo tudi z več festivalskimi dnevi. Praznujemo tudi z gostovanjem vodilnega mednarodnega umetniškega kolektiva Orcas Island Project, ki postavlja svetovne razvojne smernice improvizacijskega gledališča. Praznujemo tudi z izdajo knjige Biti prisoten avtorja Randyja Dixona, enega najbolj prodornih in cenjenih sodobnih raziskovalcev gledališke improvizacije. Pa še kaj se bo našlo - spontano, na mestu. Tudi življenje je improvizacija.
Praznujmo skupaj!
Maja Dekleva Lapajne in Juš Milčinski, Umetniško vodstvo Golega odra 2011
***
Festival je razdeljen na dva dela: Program 1. in 2. oktobra je namenjen novim produkcijam slovenskih impro gledališč, kot so: Kulturno društvo Priden možic, Impro liga, KUD France Prešeren, Gverila teater in Šolska improliga – ŠILA.
Od 4. oktobra naprej pa se bo najboljšim slovenskim improvizatorjem pridružila mednarodna improvizacijska zasedba Orcas Island Project, ki združuje priznane impro umetnike in inovatorje iz desetih držav: ZDA, Belgija, Italija, Japonska, Avstralija, Avstrija, Nizozemska, Nemčija, Švedska ter Slovenija.
Projekt je koncipiral ameriški impro guru Randy Dixon, v okviru festivala pa bodo nastale nove improvizacijske produkcije, ki se igrajo predvsem s podobnostmi in razlikami različnih kultur.
Organizator festivala je Kolektiv Narobov, umetniška vodja festivala pa sta Maja Dekleva Lapajne in Juš Milčinski.
Vir: http://veza.sigledal.org/festival/goli-oder