60-letnica Kulturnega doma v Trstu in ob 70-letnici revije Galeb.
Foto: Arhiv SSG Trst
Kulturni dom v Trstu je prvič odprl svoja vrata 5. decembra leta 1964. Ob letošnji šestdesetletnici tega simbola slovenske skupnosti v deželi Furlaniji Julijski krajini, ki je od vsega začetka tudi sedež Slovenskega stalnega gledališča, bo Kulturni maraton počastil dolgo zgodovino z mladostnim pečatom.
Prireditev bo združila dve obletnici. Ob Kulturnem domu praznuje namreč tudi priljubljena revija Galeb, ki že sedemdeset let spremlja generacije mladih bralcev s čarom besed in ilustracij. Otroci v šolah s slovenskim učnim programom v Italiji so revijo prvič prelistali v šolskem letu 1954/1955. Od takrat je Galeb preletel dolgo pot, a je še vedno čil, zvedav in poskočen, kar dokazuje tudi maskota, ki razveseljuje otroke na gostovanjih otroške predstave SSG Televizigra.
Sodelovanje teh dveh “jubilantov” pa bo tokrat širše. Slovensko stalno gledališče in Založništvo Tržaškega Tiska bosta skupaj priredila večurno dogajanje v prostorih monumentalne stavbe arhitekta Eda Mihevca. Na sporedu bodo otroške delavnice, predstava za otroke, plesna predstava, žur z animatorjem za najmlajše in aperitiv z dj setom za odrasle.
Kulturni maraton se bo pričel ob 16.00 z ustvarjalnimi delavnicami za otroke, ki jih bodo vodili priznani avtorji in ilustratorji revije: Katerina Kalc, Vesna Benedetič, Carolina Trampuž, Maša Ogrizek, Dora Kaštrun, Manca Krošelj, Ivan Mitrevski. Otroci bodo imeli na voljo tudi bralni kotiček, kjer jih bo seveda obiskal gospod Galeb.
Ob 17.00 bo v Mali dvorani izredna ponovitev najnovejše otroške predstave SSG Televizigra, ki je koprodukcija z gledališčem La Contrada. Pustolovščina na ekranu čisto posebnega televizorja je nastala po literarni predlogi italijanskega priznanega pedagoga in pisatelja Giannija Rodarija, v priredbi in režiji Samante Kobal. Igralec Franko Korošec bo pričaral veliko junakov, ki skočijo iz televizorja in pridejo na obisk: nono Berto, stara miš iz knjižnice, natakar iz pariške restavracije, detektiv Brane Dvemišinadan iz Amerike in navihani maček. Izvirno glasbo predstave sta napisala Andrejka Možina in Patrick Quaggiato.
Predstavi bo sledil Galebji ples z animatorjem Ernestom. Otroci bodo lahko še naprej ustvarjali na delavnicah, plesali ter prelistali knjige in revije. Tudi priložnosti za stik in fotografijo z Galebom ne bo manjkalo.
Čas bo zagotovo letel in starejši gledalci bodo prišli na vrsto ob 20.uri, ko bo v Veliki dvorani gostovanje predstave Amateur smugglers – Amaterski tihotapci, ki je koprodukcija Zavoda En-Knap in Artisti Associati. Koreografija Silvie Gribaudi in Andree Rampazza dobi navdih v vsakdanjem življenju na nekdanji vzhodni meji. Dramaturgija izhaja namreč iz osebnih spominov in zgodovinskih pričevanj o iznajdljivosti in uporništvu ljudi v malih užitkih, kot je bilo redno tihotapljenje cigaret, revij ali kavbojk. Koreografija, prežeta s pristno, surovo, razorožujočo duhovitostjo, je pogajanje in posredovanje med osebno mejo, odrsko konvencijo in kolektivno željo, skozi katero se giblje skupnostno telo. Koprodukcija je del uradnega programa GO!2025, ki ga financira Evropska unija iz Sklada za male projekte.
Po predstavi se bo večer nadaljeval v foajeju parterja z aperitivom, druženjem in dj setom.
V vhodni avli SSG bo ves čas na ogled razstava Pokrajinskega muzeja Celje in Slovenskega stalnega gledališča Lončar. Pečar. Umetnik. Franjo Felicijan v Trstu. Razstava antropologinje Barbare Trnovec je tesno povezana z obletnico tržaškega Kulturnega doma, saj pripoveduje o življenju in ustvarjanju avtorja 12.000 unikatnih keramičnih ploščic, s katerimi so prekrite stene foajeja.
Vir: http://veza.sigledal.org/dogodek/kulturni-maraton-e